Radio Gdańsk

poniedziałek,

09 lutego 2015

11:20

Na tropie kryminału. Gdańska pisarka Agnieszka Pruska zdradza tajniki warsztatu [AUDIO]

- Korzystam z pomocy biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, zdradziła w Radiu Gdańsk autorka kryminałów Agnieszka Pruska. Goszcząc w audycji Wspólne Czytanie z Radiem Gdańsk mówiła o swojej książce "Literat" i najnowszej publikacji, która ukaże się w marcu - o "Hobbyście". Czytała także fragmenty obu powieści.
- Wczesnym rankiem samotny biegacz pokonuje codzienną trasę między Sopotem a Gdańskiem. W wykopie przy ul. Hallera znajduje... mumię. W szranki z psychopatycznym zabójcą staje nadkomisarz Barnaba Uszkier - to fragment powieści "Literat" z 2013 roku. Agnieszka Pruska nie tylko pisze kryminały, także je recenzuje, jest członkinią Oliwskiego Klubu Kryminału. Autorka umieszcza akcje w Gdańsku i nam zdradziła skąd czerpie wiedzę o kryminalistyce i policji.

- Miałam kontakt z policjantami, ale niższego szczebla, z własnymi znajomymi. W tej chwili korzystam z pomocy biura prasowego KWP w Gdańsku. Piszę pytanie i dostaję odpowiedź, jest to duże ułatwienie. Myślę, że czasami pytania są dla policjantów śmieszne, np. potrzebowałam wiedzieć jak wygląda komenda od środka, ilu policjantów pracuje w jednym pokoju. Ja tego nie wiedziałam, bo nie bywam w komendzie. Nie wiedziałam, czy jest to zależne od stopnia służbowego, czy od wydziału. Wiadomo, że książka to nie jest coś realnego, ale jednak pewnych ram trzeba się trzymać.

W marcu ukaże się dalszy ciąg śledztw nadkomisarza Barnaby Uszkiera, powieść "Hobbysta". - Nadal jest grzeczny i kochający, ale zburzony my trochę zostanie spokój rodzinny. To zburzenie spokoju domowego jest przyczyną, że książka zostanie wydana później, bo wprowadzałam zmiany. Mogę zdradzić, że komisarz trochę podróżuje pod Polsce, bo zwłoki będą w dwóch miejscach. Będzie miał nowe znajomości, będą nowi śledczy, ale ekipa Uszkiera pochodząca z gdańskiej komendy się nie zmienia, powiedziała Agnieszka Pruska.

- Niektórzy sięgają po kryminał, bo nie mają adrenaliny w życiu codziennym. Niektórych interesują techniki dochodzeniowe, badanie śladów lub praca patologa. Innych przyciąga psychologia, polityka lub krwista strona kryminałów. Ilu czytelników, tyle możliwości. Ale najważniejsza jest zagadka, śledztwo i rozwiązanie, podkreśliła autorka. Mówiła także o rozterkach pisarza.
Czy pozwolić czytelnikowi na snucie własnych rozważań i domyślanie się kto może być mordercą, czy dać mu więcej informacji niż ma prowadzący śledztwo? Czy może to ograniczyć i czytelnik będzie odkrywał zbrodnię dokładnie w tym samym momencie, co śledczy lub nawet nieco później.

Agnieszka Pruska napisała także książkę fantastyczną, dla swojej córki. - Nie wiem czy kiedykolwiek zostanie wydana. Jest trzytomowa, była pisana pod wpływem chwili, pod dyktando córki.

Radiowe spotkanie z autorką kryminałów Agnieszką Pruską prowadziła Iwona Borawska.

Posłuchaj audycji

W każdy piątek o godz. 22:00 w Radiu Gdańsk goszczą literaci. Podczas audycji "Wspólne Czytanie w Radiu Gdańsk" rozmawiamy o ich twórczości i życiu, autorzy czytają też fragmenty swoich tekstów. Naszymi gośćmi byli już m.in. Magdalena Witkiewicz, Barbara Piórkowska, Sabina Czupryńska, Anna Klejzerowicz, Roksana Jędrzejewska - Wróbel, Anna Czerwińska - Rydel, prof. Jerzy Limon, prof. Zbigniew Mikołejko, Wojciech Boros i Romuald Koperski. Gospodynią audycji jest Iwona Borawska.

marz