Zielarka w Radiu Gdańsk

Prowadzi:  Hanna Wilczyńska-Toczko

11:05

poniedziałek,

10 sierpnia 2020

Orzeźwia, koi i leczy. Mięta i jej szerokie zastosowanie

Zioła na łąkach są w pełnym rozkwicie. Wśród nich bardzo często występuje mięta. To jedna z ulubionych roślin w naszych domach. Ma nie tylko właściwości odświeżające, ale może być też stosowana w lecznictwie. O właściwościach mięty i praktycznych sposobach jej wykorzystania Hanna Wilczyńska-Toczko rozmawiała na antenie Radia Gdańsk z Dorotą Grądzką, fitoterapeutką, naturoterapeutką, zielarką.


- Mięta już bardzo dawno było stosowana. Nawet staroegipski dokument, który dzisiaj możemy nazwać podręcznikiem medycy na tamte czasy, zawierał informacje o roślinach, które były wykorzystywane do celów leczniczych, i już tam pojawiają się wzmianki o mięcie - zauważyła Dorota Grądzka.

- Mentol zawarty w mięcie zapobiega infekcjom, czyli działa bójczo na różnego rodzaju bakterie i wirusy, np. gdy połączymy ją z melisą, to wirus opryszczki ma małe szanse na przetrwanie. Mięta łagodzi też mdłości. Jeżeli mamy odruch wymiotny związany z chorobą lokomocyjną albo podczas podróży morskich, to możemy przyjmować taką miętę nie tylko w postaci herbatki, ale także możemy ją wąchać lub ssać cukierki. Dodatkowo zapach mięty orzeźwia, nie tylko jeśli chodzi o upały, ale też zmniejsza nasze poczucie zmęczenia - powiedziała Dorota Grądzka.