Zielarka w Radiu Gdańsk

Prowadzi:  Hanna Wilczyńska-Toczko

11:10

poniedziałek,

18 maja 2020

Jak odróżnić męski kwiatostan sosny od żeńskiego? O właściwościach i sposobach przyrządzania syropu sosnowego

Czym jest syrop sosnowy i jakie ma właściwości? Czym różnią się męskie kwiatostany sosny od żeńskich i czym jest żółty pył w kałużach i na ulicach, który często widzimy o tej porze roku? Na te pytania odpowiadała Dorota Grądzka, fitoterapeutka, naturoterapeutka i zielarka.


- Po zebraniu męskich kwiatostanów sosny wzięłam duży słój i układałam warstwę pączków, obficie skrapiając spirytusem. Pokusiłam się o dodanie rumu, według przepisu doktora Różańskiego. Potem na to warstwa cukru, a dla stabilizacji syropu możemy dodać np. kwasu askorbinowego lub cytrynowego - opowiadała Dorota Grądzka.

- Znowu warstwa pączków, znowu obficie skropione spirytusem i znowu warstwa cukru. Warto każdą warstwę tłuczkiem trochę pougniatać, żeby lekko popękały te pączki. Zrobiłam jeszcze pewną modyfikację, minimum trzyma się to 4 tygodnie w słońcu i cieple, ja osobiście trzymam przez 6 tygodni. Dodatkowo przepuszczam to przez wyciskarkę wolnoobrotową, żeby wyzyskać to, co najlepsze. Syrop przede wszystkim pomaga osuszać. Rozrzedza wilgoć zalegającą w układzie oddechowym i pomaga odkrztusić - podkreśliła.

 

(Fot. wikipedia/Panek)