Zakręceni wokół sztuki

Prowadzi:  Iwona Demska

21:05

czwartek,

03 grudnia 2020

Opowieść o polskim średniowieczu. Radiowe spotkanie z autorką książki "Odrodzone Królestwo"

"Pięć tomów, ponad cztery tysiące stron, osiem lat mojego życia" - tak Elżbieta Cherezińska podsumowuje swoją pracę o polskim średniowieczu. "Odrodzone Królestwo" jest zamknięciem całego cyklu, który opowiada o ponad 60 latach panowania Piastów na przełomie XIII i XIV wieku – od rozbicia dzielnicowego do zjednoczonego królestwa.


Autorka znakomicie łączy historię z fikcją literacką, wprowadzając do fabuły postaci, które są wytworem jej wyobraźni. Cherezińska w wyjątkowy sposób konstruuje akcję swoich powieści, wciągając czytelnika w wyjątkowy świat wieków średnich. Powieść

„Odrodzone królestwo” miała swoją premierę 24 listopada. Z Elżbietą Cherezińską rozmawiała Iwona Demska w programie "Zakręceni Wokół Sztuki".


PŁYWANIE W CZASIE i RZECZYWISTOŚCI

- Mój czas zawieszony jest pomiędzy historią, którą opisuję, a czasem, w którym pracuję. Książkę pisałam w dobie pandemii. To było pływanie w czasie i rzeczywistości, którą trudno było sobie wcześniej wyobrazić - wyznała pisarka. - Jednocześnie niewiele to dla mnie zmieniało - praca pisarska polega na tym, że codziennie rano zamykam się w gabinecie i piszę. Wychodzenie do ludzi nie jest mi do pracy potrzebne, wręcz ją rozbija - tłumaczyła.

BOGATSZY ŚWIAT

- Moja pierwsza piastowska opowieść "Gra w kości" była chudziutka. Był to thriller polityczny oparty wyłącznie na wydarzeniach, co do których mamy jakąś pewność, że miały miejsce. Po jej napisaniu poczułam niedosyt - mówiła autorka. - Pomyślałam, że chciałabym opowiadać czytelnikom o świecie średniowiecza w sposób bogatszy. Aby przekazać jakąś namiastkę atmosfery, obyczajowości i wielkiej różnorodności. Stąd też do planowanego "Odrodzonego Królestwa" zaczęłam dołączać nie tylko dodatkowych bohaterów, ale też bardzo szeroko rozpisany świat fikcyjny - opowiadała.

 

{youtube}urp-OSId-Ec{/youtube}"Odrodzone królestwo" to pięciotomowa powieść historyczna z elementami fantasy zachwyca krytyków i czytelników. To podróż do czasów wczesnych dziejów Polski, okresu panowania Piastów i Wielkiego Rozbicia. Autorka z rozmachem opisuje postacie historyczne, wplata wątki sensacyjne i fantastyczne. Autorka idealnie przeplata historię Polski z barwną i fikcją literacką. Dzieła Cherezińskiej zyskały ogromną rzeszę czytelników, sprawiając, że każda kolejna książka z serii staje się bestsellerem jeszcze jako zapowiedź.

 

3499906703934

(Fot. Elżbieta Cherezińska/materiały prasowe/Dariusz Chereziński)