Jesień to dla nietoperzy czas amorów. Okres miłosnego zaślepienia ssaków wykorzystują chiropterolodzy. Między innymi w Twierdzy Wisłoujście rozstawiają siatki i łapią nietoperze, żeby sprawdzić ich liczebność i przekrój gatunkowy. Na nocne liczenie nietoperzy i na rozmowę z doktorem Mateuszem Ciechanowskim zaprasza Włodek Raszkiewicz

850 osób, pracowników trójmiejskich biurowców sadziło las w okolicach Dziemian. To już druga akcja pod hasłem „Do nasadzenia!” zorganizowana przez firmę Torus, do której dołączyło 20 innych przedsiębiorstw. - Chętnych było dwa razy więcej, ale z powodu pandemii musieliśmy ograniczyć liczbę uczestników akcji – mówi Monika Brzozowska z Torusa.
Tym razem gościem w audycji jest Rafał Żukowski - specjalista od systemów nawadniających. Czy wiecie, że ogród należy podlewać też jesienią? To sprawa oczywista dla Rafała. Zdarza się, że opadów jest niewiele, a korzenie roślin tak samo potrzebują wody jak cała, kwitnąca latem roślina. Od tego zaczynamy, a potem Rafał zabiera nas do swojego sąsiada z Blizin, który zamontował system do zbierania deszczówki. Jak działa i jak się sprawdza sześć tysiąclitrowych zbiorników pod ścianami domu pana Andrzeja?
Chrupiąca - bo w trakcie programu Włodek Raszkiewicz zajada jabłka z ogrodu Agnieszki Hubeny-Żukowskiej. Tym jabłkom i jabłoniom w ogrodzie ozdobnym poświęcamy też sporo czasu, chociaż tematem miały być kwiaty cebulowe, które sadzi się jesienią, żeby wczesną wiosną cieszyły swoimi kolorami.
W audycji odwiedzamy małżeństwo prowadzące hotel La Siesta w Jastrzębiej Górze. Rozmawiamy o ogrodzie, który jest wizytówką hotelu. La Siesta wyróżnia się pozytywnie. Jak się okazuje zieleń przy hotelu jest wyjątkiem w miejscowości wypoczynkowej. Większość hoteli stawia na parkingi, chodniki i beton.
Wydaje się powszechnie, że wrony dość nieprzyjemnie kraczą. Okazuje się jednak, że w ten sposób ptaki potrafią przekazywać sobie cenne informacje o miejscach w których można znaleźć pożywienie, niebezpieczeństwach i inne wiadomości socjalne. Między innymi o tym i inteligencji wron można usłyszeć w kolejnym spotkaniu z Eweliną Sobańską i Piotrem Kamontem.
Tym razem Ewelina z Piotrem postanowili wejść na wieżę widokową znajdująca się na oliwskim Pachołku. Wszystko dla symbolicznego sprawdzenia, czy na gdańskim niebie zobaczyć będzie można migrujące ptaki? Tematem tego spotkania są jesienne wędrówki.
Tym razem nie rozmawiamy o wybranym gatunku ptaka, ale o roślinie, która jest pożyteczna dla wielu ptaków. Chodzi o czarny bez, ale w audycji jest też mowa o innych krzewach i drzewach, których owoce są naturalnym pożywieniem dla ptaków.
Czajki nieodmiennie kojarzą się z wiosną. Ewelina i Piotr podjęli się nietypowego zadania opowieści o tych ptakach w kontekście jesieni. Jak im się udało? Czy naszym słuchaczom czajki też kojarzą z gruszkami i cynamonem?
Na początku września Małgorzata Lebda – poetka, fotograficzka, a także ultramaratonka – wyruszyła z Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim, gdzie swój bieg zaczyna Wisła. To w sumie 1100 kilometrów. Projekt „Czytanie wody: Wisła” zakładał przebiegnięcie dystansu rzeki, trzymając się możliwie jak najbliżej jej koryta. Pomysł zrodził się z potężnego zaniepokojenia kryzysem klimatycznym i planami regulacji jedynej dużej europejskiej rzeki, którą można jeszcze nazwać naturalną. Podczas biegu towarzyszył jej fotograf, Rafał Siderski.
Page 1 of 111