W sobotę 11.09 od godziny 11:00 do 17.00 dziedziniec za dworem Uphagenów przy Grunwaldzkiej 5 (dawny Pałac Ślubów) zamieni się w przestrzeń nasyconą ideą ekologii i niemarnowania. Organizatorzy festynu sąsiedzkiego Wrzeszcz: Eko!, Fundacja RC i Dom Sąsiedzki w Pałacu wraz z partnerami pomyśleli o atrakcjach dla każdej mieszkanki i mieszkańca Gdańska, małego czy dużego - od prelekcji, przez warsztaty, zakupy i występ artystyczny. Na imprezę zaprasza Magda Jabłońska pracująca w Fundacji RC i założycielka Spółdzielni Socjalnej Zeroban.
Trójmiejska Zakwasownia znana jest z ekologicznego, zdrowego jedzenia, ale teraz w ich bistro we Wrzeszczu powstała Stacja Czułość. Gospodyni tego miejsca Magda Bator razem z zaprzyjaźnioną psycholożką Agatą Ośmiałowską wspiera kobiety, które są pacjentkami onkologicznymi. Panie razem pojechały na sielski dzień rozmów o czułości, tej skierowanej do siebie. Powstała sesja zdjęciowa i film, które mają zainicjować kampanię "Otul się czułością". To znowu pomysł Weroniki Szwejk - córki Magdy Bator. Akcja rusza na początku października, a w audycji rozmawiamy o idei akcji.
Dlaczego żurawie często wydają się brązowe? Przecież dominujący kolor piór tych ptaków to szary. Okazuje się, że żurawie często wycierają ubłocony dziób w pióra i po prostu brudzą sobie bywają brudne, to sprawia wrażenie, że są brązowawe. Tę i inne ciekawostki o żurawiach usłyszeć można w kolejnym odcinku Ptasiego Radia Gdańsk.
Po wakacyjnej przerwie Ptasie radio Gdańsk wraca do nadawania audycji w poniedziałki po godzinie 13.00. W pierwszym wrześniowym programie Ewelina, Piotr i Włodek wybrali się na plażę do Sopotu, bo tam pojawiły się sieweczki. Ptaki które goszczą u nas w w długiej podróży z dalekiej Północy do Zachodniej Europy. Co ciekawe, są tak zajęte wyszukiwaniem przysmaków w kidzinie, że zupełnie nie przejmują się obecnością ludzi. 
Włodek Raszkiewicz umówił się na rozmowę ekologiczną w Parku Miejskim w Tczewie z Joanną Sadowską.  To liderka nieformalnej grupy "Dzicy przyrodnicy" realizującej projekt edukacyjny "Nurkuj w zielone!". Joanna jest też aktywistką rowerową, na spotkanie przyjechała elektrycznym rowerem cargo.
- Już można powiedzieć, że ten rok był rekordowy - opowiada Aleksandra Mach, kierująca Pomorskim Ośrodkiem Rehabilitacji dzikich Zwierząt w Pomieczynie - pomagaliśmy dwóm tysiącom zwierząt, a to dopiero konic lata. Do Ostoi trafiła między innymi rekordowa liczba jerzyków, za chwilę będzie problem z jeżami, które z uwagi na zbyt małą masę ciała, nie przetrwają samodzielnie zimy. O jeżach i jerzykach rozmawiamy też z Eweliną Kurach, która we współpracy z Ostoją, prowadzi w Sopocie akcję edukacyjną na rzecz tych zwierząt. W audycji jest też mowa o bocianach, które coraz chętniej odwiedzają wysypiska śmieci, efektem stołowania się w takim miejscu bywają zatrucia.
W audycji odwiedzamy Gosię Zamorską, która prowadzi kolejną wycieczkę przyrodniczą po Parku w Oliwie. Zalatuje tu puszczyk, dzięcioł zielony czy wszędobylskie kosy. Bywalcy wiedzą też, że przy wejściu można spotkać oswojone wiewiórki. Ale to nie wszystko - Park jest pełen innych, nieoczywistych mieszkańców. Warto poznać ich zwyczaje.
Preria w ogrodzie projektantki Agnieszki Hubeny-Żukiwskiej wygląda zjawiskowo. Sierpień to czas, gdy pokazuje swój rozkwit. My jednak nie o roślinach ozdobnych, ale o dających owoce jadalne rozmawiamy w kolejnym ogrodowym spotkaniu. Śliwy, jabłonie, grusze mogą cieszyć nie tylko soczystymi owocami, ale też spełniać rolę ozdobną.
„To czerwony alarm dla ludzkości. Dzwonki alarmowe odzywają się wyraźnie, dowody są niepodważalne. Gazy cieplarniane ze spalania paliw kopalnych i wylesiania niszczą naszą planetę, a miliardy ludzi narażają na bezpośrednie zagrożenie”. To słowa Sekretarza Generalnego ONZ, który skomentował najnowszy raport Międzyrządowego Zespołu do spraw Zmian Klimatu (IPCC). W audycji rozmawiamy o raporcie z członkiem Zespołu Doradczego d/s Kryzysu Klimatycznego przy Prezesie PAN prof. Jackiem Piskozubem z Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie.
- Rozległy dziedziniec zabytkowego Pałacu Uphagena w Gdańsku-Wrzeszczu zmieniamy w dostępną dla wszystkich przestrzeń pełną muzyki i kultury, rozmów i zabawy - mówią pracownicy Fundacji RC, która ma siedzibę w dawnym Pałacu Ślubów we Wrzeszczu. Czy uda się zamienić plac za budynkiem w przyjazne miejsce spotkań? Posłuchaj rozmów zarejestrowanych na specjalnym pikniku przygotowanym na nowe otwarcie. 

Page 1 of 109