IAESTE (The International Association for the Exchange of Students for Technical Experience) to międzynarodowa organizacja prowadząca program wymiany zagranicznych praktyk zawodowych dla studentów kierunków technicznych. Działa w 80 krajach, każdego roku wysyła na praktyki 4500 studentów. Stowarzyszenie IAESTE działa również przy Politechnice Gdańskiej i obecnie zaprasza na CaseWeek 2021, które odbędzie się w dniach 17-30 maja. Wydarzeniu patronuje nasza rozgłośnia.
Chcesz mieć angielski trawnik, zielony gęsty dywan, soczyście zieloną murawę. Proszę bardzo, ale to wymaga pracy. Zaczynamy od pozimowych porządków i od wertykulacji, żeby porozcinać korzenie kęp trawy oraz od wałowania, żeby wyrównać zimową pracę nawierzchni. Potem jest aeracja, czyli wpuszczenie powietrza do gleby. Warto też uzupełnić ubytki mieszanką ziemi, torfu i nasion. Jeszcze sprawdzenie czy nie mamy chwastów i mchu i to w zasadzie wszystko co powinniśmy zrobić po zimie a potem zajęcia przy pielęgnacji trawnika, to niekończące się ścinanie, podlewanie, nawożenie i sprawdzanie czy na trawnik nie weszły inne rośliny, albo nie zaatakowały go choroby i szkodniki.

Angielski trawnik to niekończąca się praca - opowiadają Agnieszka Hubeny-Żukowska i Rafał Żukowskim. W ich ogrodowym małżeństwie, to on zajmuje się trawnikiem. Projektantka woli pracować na rabatach.

Włodzimierz Raszkiewicz
Rzeczywiście polubiliśmy ten park. Zielone miejsce w Dolinie Królewskiej przy ulicy Sobieskiego w Gdańsku zadziwia ptasią różnorodnością. Niedawno nagrywaliśmy w nim audycję o kowaliku, wtedy to Ewelina i Piotr zauważyli dzięcioła średniego, który stał się bohaterem następnej audycji. Kaczek tam za dużo nie ma, ale jest staw, to na świąteczną audycję o krzyżówkach też umówiliśmy się przy Sobieskiego i wtedy wpadł nam w oko siniak. Co robi gołąb związany z lasem w miejskim parku? Zapraszamy do posłuchania audycji.
Tytułowe stwierdzenie dotyczy świata kaczek krzyżówek. Rzeczywiście tak jest, że kaczorki to te ładniejsze osobniki w stadzie. Stroją się w barwne piórka, żeby zdobyć przychylność samicy. Zresztą bardzo zabiegają o względy płci przeciwnej, bo samic jest statystycznie mniej niż samców. Gdy już kaczka jest zdobyta i dojdzie do konsumpcji związku, samce przestają się interesować swoimi wybrankami. Powiecie, że to nieładnie! Tu usłyszycie od Eweliny i Piotra, że tak powinno być, bo wyróżniający się urodą samiec będzie przyciągał drapieżniki do gniazda, lepiej żeby trzymał się z daleka.
Leśna ścieżka na skraju lasu. Piaszczyste miejsce nagrzane słońcem, wygląda jak nieużytek. Na pierwszy rzut oka nic w nim ciekawego, a dla Kamili Chomicz to kawałek świata tętniący pszczelim życiem. Chodzi tam bardzo często, godzinami może przyglądać się pracy pszczół samotnic. Widać fascynację w oczach, gdy opowiada o tym jak wiosną, najpierw "wygryzają" się z ziemi, lub źdźbeł trawy, samczyki, potem dołączają do nich samiczki, dochodzi do kopulacji, po której samczyki giną. Panowie są już nie potrzebni na świecie, dalszą częścią pszczelego życia zajmuje się matka. Składa jaja w badylu jakiejś rośliny, lub buduje domek dla przyszłych dzieci w ziemi. Przynosi tam pokarm, żeby dziecko, które przyjdzie na świat, jako kolejne pokolenie miało co jeść na swój start życiowy. Po tej pracy matka ginie, a pszczele dzieci przychodzą w ciemnym domku na świat samotnie i tak jak ona, muszą się wygryźć lub wykopać żeby powtórzyć cykl.
Gdańska Grupa Ceramiczna Nie/Wypaleni skupia ludzi różnych zawodów i jednej pasji. Ta pasja to ceramika. Ostatnio jej członkowie wpadli na pomysł, żeby stworzyć serię ceramicznych budek dla ptaków. Podobno tego rodzaju budki są stosowane na Zachodzie, u nas to raczej nowość. Projekt budek już jest, konstrukcja była konsultowana z biologiem i powinna się sprawdzić. Brakuje tylko finansów na pierwszy wypał. Ten ma się odbyć podczas imprezy, którą ceramicy planują w Stoczni Cesarskiej 15 maja. Rozmowa jest prezentacją ciekawego projektu artystyczno-przyrodniczego, ale Nie/Wypaleni liczą, że swoim projektem zainteresują być może jakiegoś dewelopera, który będzie chciał stworzyć ptasie osiedle z ich oryginalnymi budkami. Nie/Wypaleni liczą na każdy rodzaj współpracy.
Firma Czachorowski to potentat na skalę europejską w handlu jajami. Szacunkowy obrót, to milion jajek dziennie. Do tego kilka zakładów produkcji opakowań do jajek. Rozmowa z jej założycielem, Andrzejem Czachorowskim, z pewnością może ubarwić wielkanocny program. Ale audycja, którą przygotował Włodzimierz Raszkiewicz wymyka się z prostego schematu świątecznej rozmowy o jajkach. Okazuje się, że poważny biznesmen, zafascynowany objawieniami Matki Bożej w afrykańskim Kibeho, robi wielką akcję propagująca odmawianie Różańca Siedmiu Boleści.
To dla Eweliny i Piotra była niespodzianka. W gdańskim parku przy ulicy Sobieskiego spotkanie z dzięciołem średnim. Dosyć rzadko spotykany ptak, odezwał się przy nagrywaniu zeszłotygodniowej audycji o kowaliku. Jego charakterystyczne "miauczenie" wyłapała wprawnym uchem Ewelina. Kolejną audycję autorzy Ptasiego Radia postanowili poświęcić temu gatunkowi.
Jeden dzień jest nawet słoneczny, następny pochmurny, wietrzny i chłodny. Krokusy kwitną, ale reszta rabat nie wygląda najpiękniej. Wiosna nas nie rozpieszcza wyżową aurą, za długo w ziemi nie pogrzebiemy. Jedną z prac, które warto wykonać, przed tym jak wiosna ruszy na dobre z wegetacją, jest przycięcie traw oraz bylin. Tymi pierwszymi poświęcona jest opowieść Agnieszki Hubeny-Żukowskiej. Podstawowa zasada jest prosta. Jeśli kępa traw ozdobnych jest sucha, to ścinamy ją blisko gruntu, na wysokości 2-3 cm od ziemi. Jeśli mamy źdźbła suche, brązowe i zielone, to z takiej kępy wyczesujemy ręką zeschnięte liście trawy.
Joanna Włodarska to kobieta wielu pasji i talentów. Jest dziennikarką, współpracuje m.in. z "Werandą Country", "Sielskim Życiem", "Siedliskiem" i innymi tytułami. Z wykształcenia biolożka i polonistka prowadzi pod Elblągiem Akademię Siedliska pod Lipami. Jej specjalność to serowarstwo, ale ogromna pasja to też ogród, zielarstwo i wszelkiego rodzaju domowe wyroby. Prowadzi warsztaty serowarskie, wędliniarskie, pieczenia chleba, wyrobu kosmetyków i wiele innych. Ostatnio napisała książkę "Samowystarczalni w domu i ogrodzie"
Page 1 of 103