Doktor Maciej Szewczyk z Uniwersytetu Gdańskiego nie kryje ekscytacji. Właśnie odebrał paczkę wartości 25 tysięcy złotych, a w niej dwie obroże dla wilków. Specjalne urządzenia wyposażone w GPS do śledzenia wędrówek tych zwierząt. Najchętniej jedną z nich założył by Gustawowi, bo obroża noszona przez wilka o którym, głośno niedawno było w polskich mediach niedługo przestanie działać. Tylko jak złapać wilka, bo na pewno warto.
- Czy na Politechnice naukowcy garnki lepią? - takie pytanie zadaje Włodek Raszkiewicz specjalistce od ceramiki, którą jest profesor Aleksandra Mielewczyk-Gryń. - Ceramika może może rzeczywiście kojarzyć się z garncarstwem i wypalaniem przedmiotów z gliny. Nawet od czasu do czasu jakaś misa neolityczna trafia do nas na uczelnię, współpracujemy z archeologami z Uniwersytetu Gdańskiego i dla nich badamy skład tych przedmiotów, ale ja zajmuję się ceramiką przyszłości, materiałami służącymi do wytwarzania wodoru i stosowanymi w projektach kosmicznych rodem z NASA - odpowiada Aleksandra Mielewczyk - Gryń. 
- Czy gągoły bywają gołe? - pyta dziennikarz. - Nie, ich nazwa nie ma nic wspólnego z golizną, tylko z charakterystycznym gągoleniem - odpowiada Piotr Kamont. Ewelina Sobańska precyzyjnie opisuje strój gągołów, biele, czernie, charakterystyczną białą plamkę blisko dzioba i połyskująca szmaragdowo szyję. (Na zdjęciu powyżej samiec gągoła. Fot.Adrian Pingston)
Co powiecie o dziewczynie, która grywa na kowadle? Częściej jednak śpiewa! Zajmuje się odczytywaniem zapachów ludzi i lubi DYM. To właśnie antropolożka Emilia Anna Tuśnio. O jej pasjach i inspiracjach życiowych, wynikających ze studiowania antropologii rozmawia Włodek Raszkiewicz, a główne motto naszej bohaterki brzmi "Jest inaczej niż myślisz!". Warto posłuchać.
- Szukając tego co ważne, warto spojrzeć na nasz świat z oddalenia, filozoficznego poziomu meta - mówi dietetyk kliniczny Marta Ejsmont i dodaje, że dla niej najważniejszym problemem jest przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. - Dbajmy o to, żeby nasz egoizm był zdrowym egoizmem, który nie krzywdzi innych wokół. Przykład? Wyprodukowanie jednego kilograma wołowiny,wymaga zużycia jednej cysterny wody. Jedząc w większym stopniu owoce i warzywa, które są podstawą piramidy żywieniowej, dbamy o własne zdrowie i planetę. To takie proste.
W Blizinach zima. Drzewa i krzewy oszronione, trawa pokryta drobną warstewką białego puchu. Na termometrze minus pięć. Nie to co w Trójmieście, gdzie śnieg ledwie spadł, a już topnieje. Takie są różnice w klimacie pomiędzy Kaszubami, a miejscowościami położonymi bezpośrednio nad morzem. Tę zimę fantastycznie na fotografiach potrafi uwiecznić projektantka Agnieszka Hubeny-Żuowska.
- Mam karmnik, nie jest używany od 3 lat, porządna konstrukcja wykonana przez niewidomego spod Malborka - Ireneusza Pełkę, pora na postawienie karmnika - opowiada Włodek Raszkiewicz. Ewelina i Piotr Podpowiadają naszemu dziennikarzowi i słuchaczom jak powinien być umiejscowiony karmnik i jakie ptasie frykasy do niego włożyć.
Jaki kolor dzioba ma kos? Młode osobniki mają żółte dzioby, dojrzewając dzioby kosie ciemnieją i przybierają pomarańczowo-czerwoną barwę. O tego pytania zaczyna się kolejna opowieść Eweliny Sobańskiej i Piotra Kamonta.
Raniuszek to mały akrobata, potrafi wisieć na drobnej gałązce na jednej nodze. Wyścieła gniazdo piórami. Oryginalne jajowate gniazdo powstaje, jak ktoś wyliczył z dwóch tysięcy piór.  To też ptak bardzo rodzinny. Para, która nie ma potomstwa, pomaga w wychowaniu dzieci innej parze.
Lodówkę bardzo łatwo rozpoznać, to biało-czarna kaczka morska z długimi piórami ogona. Ptaki słyną z głębokich nurkowań. Podobno po małże potrafią zanurzyć się na głębokość nawet 70 metrów.
Page 1 of 97