Na Uniwersytecie Gdańskim powstaje „Akademickie Archiwum Pandemii COVID-19. - Chcemy dobrze udokumentować ten historyczny czas – mówi dr Monika Płuciennik, kierująca uczelnianym archiwum. Chodzi o udokumentowania doświadczeń społeczności akademickiej z czasu trwającego globalnego kryzysu.
Zgodnie z polskim prawem, od połowy października do końca lutego, można czyścić budki lęgowe. - Nie tylko można, ale nawet trzeba - mówią Ewelina Sobańska i Piotr Kamont. Ekipa Ptasiego Radia Gdańsk każdego roku czyści budki umiejscowione pod siedzibą rozgłośni. Na terenie radia mamy cztery budki, w dwóch z nich znaleźliśmy gniazda, niestety z jajkami bogatek, to oznacza że nie było sukcesu lęgowego. W audycji staramy się dociec, dlaczego tak się stało.
Zimowy styczeń, luty - przed laty to był dobry czas na kupowanie roweru. W sklepach było pusto. W tym martwym okresie można było liczyć na spore zniżki. - Ten rok jest inny – opowiada Łukasz Derheld z jednego ze sklepów rowerowych w Gdańsku – właściwie nie ma czegoś takiego jak martwy sezon. W sklepach pojawiają się klienci, taniej nie będzie. Wszystko to spowodowane jest pandemią.
To było w walentynkową niedzielę, tydzień temu. Dyrektor zoo w Gdańsku Michał Targowski otrzymał intrygująco brzmiącą wiadomość. Treść brzmiała: "Hurra!!! Miłość kwitnie!!!" Do SMS-a dołączone było zdjęcie przytulonych do siebie binturongów. Informacja, przekazana przez pracowników ogrodu, bardzo ucieszyła dyrektora. Udała się sztuka trudnego połączenia zwierząt w jedyną parę, która żyje w polskich ogrodach zoologicznych.
Gdańska firma Czachorowski, jako pierwsza w Polsce, produkuje opakowania do jaj z trawą i słomą. - To innowacyjny produkt, który pozwala zaoszczędzić życie setkom drzew – opowiada Andrzej Czachorowski, właściciel przedsiębiorstwa handlującego jajami i produkującego do nich opakowania. Tradycyjna wytłaczanka jest co prawda zrobiona z biodegradowalnej pulpy drzewnej, ale dodanie do niej słomy czy trawy pozwala na wyprodukowanie większej ilości opakowań z jednej tony makulatury.
Tytułowe zdanie najlepiej odzwierciedla rozmowę z Sylwią Kubik. To pisarka i nauczycielka z Dąbrówki Malborskiej. Właśnie internauci z serwisu granice.pl przyznali, że w zeszłym roku najchętniej sięgali po jej książkę "Miłość pod naszym niebem" i uznali tę pozycję za książkę roku w kategorii "Najlepsza proza polska". To dla Sylwii Kubik ogromne wyróżnienie, w końcu zaczęła pisać dopiero 2 lata temu. W audycji rozmawiamy o nagrodzie, nagminnym łamaniu praw autorskich i miejscu spotkań miejscowych żuli :)
W Blizinach śniegu więcej niż po kolana. Zima trzyma, a my liczyliśmy na to, że odpuści i w tej audycji poopowiadamy o przycinaniu jabłoni. Nic z tego, do ogrodu wejść nie można i prace trzeba odłożyć. Agnieszka Hubeny-Żukowska przyznaje, że ma już dość siedzenia przy komputerze i czas projektowania chętnie umiliłaby sobie jakimiś pracami na świeżym powietrzu. W audycji zatem kontynuujemy temat narzędzi ogrodowych, tym razem mowa jest o sprzętach zmechanizowanych. Czy wiecie, że dobrze zaprojektowany trawnik, to taki w którego wszystkie miejsca dojedziemy kosiarką? Takie i inne ciekawostki usłyszeć można w rozmowie Włodka Raszkiewicza z Agnieszką Hubeny-Zukowską i Rafałem Żukowskim.
Z Eweliną Sobańską spotykamy się w Oliwie, Piotr Kamont jest na kwarantannie (takie czasy) i z nim mamy kontakt telefoniczny. Na Pomorzy wciąż zima, śnieg i mróz, głównym tematem audycji jest dokarmianie ptaków. Cieszy nas inicjatywa Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, który postawił 10 karmników miejskich. Ptasie stołówki umiejscowiono w uczęszczanych przez mieszkańców parkach. Jeden z nich znajduje się właśnie w Oliwie.
Ile jest nietoperzy na tym zdjęciu? Taką zabawę można było ostatnio znaleźć na profilu FB Pomorskie Nietoperze. Dla jednych to test uważności, dla innych symbol, że w naszym regionie trwa zimowe liczenie tych ssaków. Chiropterolodzy mają do odwiedzenie 160 miejsc, w których mogą hibernować nietoperze. To są lochy w fortyfikacjach, ale też mniejsze piwniczki, studnie i przepusty pod drogami. Razem z Martyną Jankowską-Jarek i Konradem Bidzińskiem odwiedzamy piwniczkę w Leśnictwie Kolańska Huta i rozmawiamy o liczeniu.
To kolejna audycja z cyklu 10-u rozmów z okazji 10-lecia antropologii na Uniwersytecie Gdańskim. Gościem jest Dominik Arkuszewski, który opowiedział o pogłębianiu kontaktu z ciałem i chińskich technikach, które badał. Swoja drogą w dnu emisji audycji mamy Ogólnopolski Dzień Etnografii, Etnologii i Antropologii Kulturowej.
Page 1 of 100