Od sześciu lat Ptasie Radio jest obecne na antenie Radia Gdańsk. Wg szacunkowych obliczeń, to ponad 3 doby opowieści o ptakach. Tyle czasu musiałby poświęcić ktoś, kto chciałby posłuchać wszystkich programów z udziałem Eweliny Sobańskiej i Piotra Kamonta. Na szóste urodziny zaprosiliśmy słuchaczy na Westerplatte. Były okolicznościowe babeczki i wycieczka, którą razem z autorami audycji poprowadziła Ewelina Latoszewska, przyrodniczka z Muzeum II Wojny Światowej.
Według badania, przeprowadzonego w 2019 roku przez IQS, ponad 1 milion Polaków nie je mięsa, a blisko 2 miliony przymierza się do takiej decyzji. 43% naszych rodaków deklaruje, że jest na diecie flexi, czyli takiej, w której konsumpcja mięsa jest znacząco ograniczana. Jest to ogólnoświatowy trend, za którym stoją przede wszystkim trzy przyczyny: troska o własne zdrowie, ale również o los zwierząt i metody ich hodowli oraz troska o los planety związana z kryzysem klimatycznym.
To kolejny wywiad z cyklu 10 rozmów z okazji 10 lecia antropologii na Uniwersytecie Gdańskim. Paweł Chyc jest antropologiem kognitywnym. Uważa, że wszystko co robimy wynika w największej mierze ze stanu naszego umysłu. Dokładniej tłumaczy to w rozmowie z Wlodkiem Raszkiewiczem.
W czwartek czeka nas częściowe zaćmienie Słońca. Zjawisko nie będzie raczej zbyt spektakularne. Księżyc zasłoni zaledwie 16 procent tarczy naszej gwiazdy, ale i tak warto spojrzeć w niebo, to  pierwsze częściowe zaćmienie widoczne z naszego kraju od ponad sześciu lat.
Ściółkowanie, szczególnie w ogrodzie bylinowym, to właściwie konieczność - uważa Agnieszka Hubeny Żukowska. Projektantka i ogrodniczka jednym tchem wymienia zalety ściółkowania od zmniejszenia parowania wody z gleby, po wzbogacanie ziemi na rabacie w składniki organiczne. Jak prawidłowo  ściółkować? Zapraszamy do posłuchania audycji w której Agnieszka Hubeny-Żukowska opowiada o najważniejszych zasadach pokrywania rabat korą sosnową.
Opływ Motławy to genialne miejsce do posłuchania i pooglądania trzciniaków i trzcinniczków. O tych ptakach opowiadają Ewelina i Piotr. Mówią też o inwestycji, która zaniepokoiła przyrodników. Pod koniec maja zaczęto budować tam przystań kajakową. Inwestycja sama w sobie nie budzi kontrowersji, tylko dlaczego w okresie budowy gniazd i lęgów wycięto past trzcin długości 20 metrów?
Patriotyczna biało-czerwona łąka kwietna, która powstała przy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, zachwyca swoim widokiem. Z założenia jest dumny Karol Podyma, to on stworzył specjalną mieszankę nasion, których kwiaty kwitną na biało lub czerwono. Na rabacie dominują obecnie czerwone maki i białe rumiany, ale ten widok będzie się zmieniał. W sumie użyto ponad 30 gatunków nasion różnych kwiatów.
- Gdybym mogła zobaczyć kronikę z życia mojej mamy czy babci, pooglądać zdjęcia z codziennego życia i poczytać .zapiski ze zwykłej codzienności! To byłaby ogromna radość i wartość - opowiada Weronika Gaspeczyk. Te nasze fotki, które giną razem ze zmianą telefonu i nasze wspomnienia, tak bardzo to wszystko jest ulotne. Szkoda, że nie zatrzymujemy chwil w trwalszej wersji Pisanie kroniki pozwala poukładać myśli i będzie bezcenną pamiątką dla dzieci.
Wiele osób w tym miejscu przystaje i robi pamiątkowe zdjęcia. Patriotyczna biało-czerwona łąka kwietna, która powstała przy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, zachwyca swoim widokiem. Na rabacie dominują obecnie czerwone maki i białe rumiany, ale ten widok będzie się zmieniał. W sumie użyto ponad 30 gatunków nasion różnych kwiatów.
- Ptaki to nasz skarb, którego nie jesteśmy świadomi - mówi dr Jarosław Nowakowski. Ornitolog z Uniwersytetu Gdańskiego twierdzi, że intensywne przeloty i zimowiska licznych ptaków, sprawiają, że Półwysep Helski jest jednym z najlepszych miejsc do obserwacji ptaków w Europie. Pasjonatów ornitologii jest na świcie coraz więcej, tylko że oni też o tym nie wiedzą, a i my nie jesteśmy przygotowani na turystów przyrodniczych. Ptaki mogą ściągnąć turystów i pieniądze.
Page 1 of 106