Dr Michał Jaśkiewicz jest psychologiem środowiskowym. Czym się zajmuje? Psychologia środowiskowa to dziedzina, która bada wpływ otoczenia na ludzką psychikę. Jest wiele badań, mówiących o tym, że kontakt z naturą łagodzi stres i pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. To w jaki sposób kształtujemy nasze miasta, też ma znacznie dla naszej psychiki. 
Portman Lights produkowali do tej pory lampy estradowe. W dobie epidemii firma estradowa z Gdyni zajęła się tworzeniem oświetlenia do odkażania sprzętu estradowego i pomieszczeń. - Trzeba sobie jakoś radzić, gdy cała branża estradowa na całym świecie przeżywa kryzys - opowiada nam Dominik Zimakowski, współwłaściciel Portman Lights. 
Co robią ptaki gdy za oknami jest szaro, buro, ponuro i mokro? - Napuszają się - taką między innymi dają Ewelina Sobańska i Piotr Kamont. Co to znaczy "napuszać się"? Zapraszamy do posłuchania kolejnej audycji z ptasiego cyklu Radia Gdańsk. 
20 października to Dzień Krajobrazu, dobra okazja żeby porozmawiać z architektem krajobrazu i scenografem przestrzeni prof. Witoldem Pawłem Burkiewiczem. Nasz gość nazywany jest też Panem na Widokach. Jego pomysłem jest  projekt "Spojrzenie na Gdańsk". Architekt zlokalizował ponad 30 miejsc widokowych na terenie miasta. 16 z nich zostało już uroczyście otwartych.
Pomysł na tę audycję powstał rzeczywiście w czasie tworzenia łąki kwietnej przy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Bało-czerwoną, patriotyczną łąkę wymyśliła muzealna przyrodniczka Ewelina Latoszewska. W czasie spotkania z naszym dziennikarzem Włodzimierzem Raszkiewiczem, przy sianiu łąki, przyrodniczka w rozmowie przypomniała o przypadającym na 20 października Dniu Krajobrazu i zaproponowała radiową eskapadę poświęconą historii ukrytej w drzewach.
Z ociepleniem klimatu będzie jak z coronawirusem - uważa Konrad Klepacki - najpierw mieliśmy 100, 200 zakażeń dziennie i wyglądało, że można zapanować nad sytuacją, nagle wyskakuje tysiąc, dwa, pięć tysięcy przypadków i problem szybko narasta. Bezśnieżne zimy i cieplejsze wiosny oraz lata jeszcze nie są problemem, ale jak nic nie zrobimy, to ocieplenie nagle przyspieszy i to dramatycznie.
Czy możliwe jest stworzenie ekranu smartfona z materiałów organicznych? Takich, z których zbudowane są rośliny i zwierzęta? Odpowiedź dla znawców technologii jest prosta i brzmi - oczywiście TAK. Takie ekrany już powstają i są znane jako OLED. Na razie technologia jest droga i nie w pełni wykorzystuje związki organiczne, ale podobno to przyszłość.
Dlaczego ptaki śpiewają? Wiosną to raczej wiadomo, bo chcą trelami zdobyć partnerkę, albo odgonić konkurenta, chcącego zająć miejsce na gniazdo. Ptaki śpiewają też jesienią, tylko po co, przecież okres godowy dopiero za pół roku. Jak opowiadają Ewelina Sobańska i Piotr Kamont, w ciepły słoneczny dzień warto poćwiczyć różne piosenki, żeby mieć większe szanse wiosną. Ptakom też potrafi się pomylić jesień z wiosną.
To była akcja jak z filmu sensacyjnego. Ciocia Basia dzwoni do Eweliny, że samochód potrącił łabędzia w okolicach Kartuskiej i Łostowickiej w Gdańsku. Ewelina kojarzy, że w pobliżu mieszka Piotr Kamont. Piotr odbiera sygnał od Eweliny, szczęśliwie jest w domu i szybko jedzie na miejsce. Zabiera łabędzia do lecznicy. Co dalej? Niestety ta historia nee kończy się happy endem. 
Sylwia Kośnik szuka kamienia filozoficznego na miłość. Ma nadzieję, że taka formuła zapewniająca długoletni związek miłosny istnieje. Jest przekonana, że tą receptą jest wspólne wyobrażenie o związku. Jeśli kobieta i mężczyzna noszą w sobie podobne przekonania o życiu intymnym, obowiązkach, rolach w związku, to w dłuższej perspektywie powinno być wszystko dobrze z ich relacją. To tylko teoria, Sylwia Kośnik chce przebadać jak najwięcej par, które są szczęśliwych długoletnich związkach. Ma nadzieję, że jej w tym pomożecie :)
Page 1 of 94