- Co jest dla mnie ważne? Oko jest dosyć ważne. U ludzi to zwierciadło duszy, u ptaków jest tak samo. Jak widzę przylatujące na parapet kawki, jedząc śniadanie z żona i córką obserwujemy dokarmiane przez nas ptaki, każda jest inna, każda ma inny temperament i charakter. To rzeczywiście widać, są takie które rozpoznajemy po charakterze - opowiada akwarelista Andrzej Rabiega. Od lat maluje portrety ptaków, jego wystawę "Ptaki w mieście" otwarto właśnie w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego. Zapraszamy do posłuchania rozmowy z Andrzejem Rabiegą o trudnej sztuce akwareli i miłości do świata natury.
- Pozwólmy sobie na proste rzeczy: woda, piasek, chodzenie boso po zielonej trawie, rozmowy z ludźmi którzy nas inspirują, którzy są dobrzy dla nas. Nie narzekajmy, bo chyba najgorsze dla "mózgu na urlopie" jest siedzenie i narzekanie, że zimno, że drogo, że za dużo ludzi... To wtedy nie jest urlop, to zmarnowany czas - opowiada brainolog Marzena Grochowska.
To zdjęcia z profilu FB Agnieszki Hubeny-Żukowskiej opisane w następujący sposób: "Efekt uboczny wczorajszych jarzmiankowych porządków. Sieją się cudownie, ale że są w różnych kolorach i mają różne wysokości trzeba je od czasu do czasu "poukładać" w ogrodzie. Najlepiej to zrobić kiedy już kwitną, wtedy wiadomo kto jest kto i gdzie przesadzić. Dobrze podlewam, wykopuję, przesadzam tam gdzie mi pasuje i znowu dobrze podlewam. I wtedy niestety trzeba przyciąć wszystkie pędy z kwiatami oraz połowę liści... Szybko się przyjmą i wypuszczą nowe." To między innymi jest tematem kolejnego radiowego spotkania z Agnieszką Hubeny-Żukowską.
- Jechałem ostatnio na rowerze przez Powiśle i miałem prawdziwy zachwyt krajobrazem. Nie potrafię fotografować, ale przystawałem co chwila i robiłem zdjęcia - przyznaje Włodek Raszkiewicz. - Dobrze trafiłeś, my właśnie rozpoczynamy Akcję Krajobraz - odpowiadają Anna Golędzinowska i Jarosław Czochański z Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego. 
Na Pomorzu prowadzony jest audyt krajobrazów. To pierwsze takie przedsięwzięcie w Polsce. Czym jest ta swego rodzaju inwentaryzacja krajobrazów i w jaki sposób łączy się z konkursem fotograficznym usłyszycie w audycji.
Znajomy z pracy Eweliny Sobańskiej podzielił się z przyrodniczką swoim przypadkowym odkryciem zrobionym w czasie koszenia trawnika. Jadąca po trawie kosiarka odkryła ukryte w zaroślach gniazdo. Co w takim przypadku zrobić? Czy można jeszcze uratować lęg, czy ptasi rodzice powrócą do odsłoniętego domu? No i jakiego to ptaka jajka? - zastanawiają się Ewelina Sobańska i Piotr Kamont. 
Sylwia Kubik jest nauczycielką mieszkającą w Dąbrówce Malborskiej i pisarką. Zakochana w miejscowych krajobrazach, historiach i wiejskim życiu, bohaterów swojej powieści umiejscawia w małej miejscowości na Powiślu. W "Miłości pod naszym niebem", swojej drugiej książce, po debiutanckiej "Pod naszym niebem", pisze o mieszkańcach, którzy rozwiązują mniejsze i większe życiowe dylematy. Książka o różnych odcieniach miłości i wielu przepisach nie tylko na życie ale też na przykład na wyborne konfitury truskawkowo-miętowe. 
Z Katarzyną Rosińską spotykamy się w Leśnej Bazie Wilczek i rozmawiamy o różnych działaniach na rzecz wrażliwości przyrodniczej: o leśnych przedszkolach, o podcastach i projekcie "Na pieńku", warsztatach "Przyrodnicze ABC" i letnich zajęciach dla najmłodszych, które proponuje Wilczek.
Wakacje z Hevelianum rozpoczęły się armatnią salwą w sobotę 27 czerwca w południe. To było jednocześnie uroczyste nadanie imienia replice nowej armaty. Lufa o wadze 130 kg, koła średnicy 110 cm, laweta długości 230 cm - to parametry nowej mieszkanki Hevelianum. Grupa rekonstrukcyjna Stowarzyszenia Garnizon Gdańsk, w pełnym rynsztunku, zaprezentowała jej możliwości. Była też niezwykła, gdańska rodzina, która cofnęła się w czasie o przeszło czterysta lat.
Badaczka z Uniwersytetu Gdańskiego zwyciężczynią w XVIII Konkursie Naukowej Fundacji Polpharmy na najlepsze projekty badawcze w dziedzinie nauk farmaceutycznych i medycznych. Grant na ponad pół miliona złotych otrzymała dr hab. Sylwia Rodziewicz-Motowidło, prof. UG, kierownik Katedry Chemii Biomedycznej Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego na rozwój kierowanego przez nią projektu wspierającego terapie przeciwnowotworowe.
Rafał Król - podróżnik, polarnik, eksplorator, ekspert w dziedzinie technologii outdoorowych, twórca serwisu internetowego poświęconego ekspedycjom i edukacji podróżniczej expeditions.pl. - napisał swoją pierwszą książkę zatytułowaną "25500". Co oznacza tytułowa liczba? Wyjaśnia to cytat: "Jeżeli będziemy się w miarę dobrze prowadzić, nie doznamy szczególnie pechowych urazów i wypadków lub w inny sposób nie zostaniemy poszkodowani przez los ze względu na choroby i wady wrodzone, to w miarę sprawni możemy funkcjonować do siedem-dziesiątki. 70 lat pomnożone przez 365 dni w roku daje nam w przybliżeniu 25 500 dni. Tylko tyle. Tylko tyle masz czasu na życie. Tylko tyle, w dość optymistycznym wariancie. A teraz zastanów się, ile Tobie zostało do 25 500 i czy jesteś zadowolony z tych już przeżytych?" - RAFAŁ KRÓL
Page 1 of 89