Gościem "Podwieczorku Mistrzów" była Ewa Pobłocka - znakomita pianistka, a także autorka książki "Forte-piano" i następnej pozycji, która ukaże się niebawem. Jak doszło do tego, że oprócz tworzenia muzyki zaczęła pisać?

Ewa Pobłocka - polska pianistka, kameralistka i pedagog. Laureatka V nagrody X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 5 lat u Krystyny Lewińskiej. Zadebiutowała na estradzie w 12 roku życia, akompaniując swojej matce w czasie jej tournée koncertowego w Polsce i za granicą.

Mamy Rok Stanisława Moniuszki. W Gdańsku, we współpracy z Teatrem Wielkim Operą Narodową, a także Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, rozpoczął się Międzynarodowy Kongres Moniuszkowski.
"Ikar. Legenda Mietka Kosza" to film oparty na biografii tragicznie zmarłego pianisty, Mieczysława Kosza. Film zdobył najwięcej nagród Konkursu Głównego. Otrzymał Srebrne Lwy, a także nagrody za charakteryzację, kostiumy, muzykę, zdjęcia oraz za najlepszą rolę męską dla Dawida Ogrodnika, odtwórcy głównej roli.
Gośćmi drugiej debaty przedwyborczej Radia Gdańsk byli prof. Joanna Senyszyn - komitet wyborczy Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Grzegorz Furgo - Koalicja Obywatelska oraz wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin. Głównym tematem debaty prowadzonej przez Konrada Mielnika była kultura oraz jej znaczenie dla tożsamości i tradycji Polaków.
Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku jest bardzo ważną imprezą zarówno dla miasta, jak i polskiej kultury. Od ponad 50 lat najwybitniejsi polscy pianiści prezentują podczas wydarzenia swój kunszt. Na festiwalowej estradzie wystąpili tacy wirtuozi fortepianu jak: Witold Małcużyński, Miłosz Magin, Władysław Kędra, Tadeusz Żmudziński, Piotr Paleczny, Krystian Zimerman i inni.
Zaczynał w Gdańsku, potem działał na terenie całej Polski. Obecnie od kilku lat kieruje Państwowym Zespołem Ludowym Pieśni i Tańca Mazowsze im. Tadeusza Sygietyńskiego. Tym razem w Podwieczorku mistrzów gościliśmy dyrygenta Jacka Bonieckiego.
Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana trwa już od niedzieli. To cykl koncertów kameralnych w Domu Uphagena, podczas których pokazywana jest muzyka Mozarta nie tylko od strony klasycznej. Jest Mozart na jazzowo, w rytmach kubańskich, a w poniedziałek pokazano jego muzykę rozrywkową, divertimenta, na instrumentach, które w czasach Mozarta kojarzyły się raczej z pogrzebem, czyli na puzonach. W środę oficjalna inauguracja festiwalu w Parku Oliwskim.
Nazwa najnowszej sceny nawiązuje do budynku, który powstał tu w 1636 roku, żartobliwie przez gdańszczan nazwanego Starą Apteką, gdyż wytwarzano tu kamienne piguły, czyli kule armatnie. Powstała w efekcie dostosowywania przestrzeni zabytkowych do współczesnych zadań. Jak wyglądał proces przerabiania Starej Apteki w scenę teatralną?
Kto choćby pobieżnie zna twórczość Kaczmarskiego, z pewnością zwróci uwagę na fakt, że Rosja zajmowała w niej ważne miejsce. Przekonać się będzie można o tym podczas koncertu "Wykopaliska", na program którego składają się jego utwory przetłumaczone na język rosyjski. Organizatorem koncertu jest Fundacja im. Jacka Kaczmarskiego we współpracy z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.
Page 1 of 11