Powstanie pierwsze kolumbarium na cmentarzu w Damnicy koło Słupska. Inwestycja będzie kosztowała około stu tysięcy złotych.
Podatek od nieruchomości maksymalnie w górę i obligacje na kwotę pięciu milionów złotych, by załatać dziurę w budżecie spowodowaną pandemią. Takie decyzje podjęła w środę Rada Miejska w Słupsku. Skarbnik miasta Anna Gajda-Szewczuk podkreślała, że decyzją są konieczne, bo w innym przypadku miastu groziłby paraliż finansowy.
Na prace projektowe, przygotowawcze, wykupy gruntów, rozpoczęcie inwestycji CPK w ramach wieloletniego programu finansowego ma być przeznaczona kwota ponad 13 mld zł - mówił w środę wiceminister infrastruktury Marcin Horała. Dodał, że nie będzie w tym żadnego kosztu dla budżetu państwa.
Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 18 tys. 820 osób w całej Polsce, na Pomorzu odnotowano 901 kolejnych przypadków. W naszym województwie zmarło 14 osób, 13 z nich miało choroby współistniejące.
26 listopada przed gdańskim sądem rozpocznie się proces w sprawie nieprawidłowości podczas organizacji finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku w 2019 roku. Podczas imprezy nożownik zaatakował prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Prokuratura oskarżyła dwóch policjantów, dwóch ochroniarzy, gdańskiego urzędnika oraz dwie osoby z Regionalnego Centrum Wolontariatu. Trzej oskarżeni chcieli umorzenia postępowania.

Tragiczny wypadek podczas prac polowych w miejscowości Rębielcz koło Pszczółek. Zginął tam mężczyzna rażony prądem.

Pracujemy nad zmniejszeniem zakresu wiedzy potrzebnej do zdania matury i egzaminu 8-klasisty; do grudnia poinformujemy o konkretach - powiedział we wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zaznaczył, że egzaminy muszą być adekwatne do wiedzy, którą uczniowie mogą zdobyć w szkołach.
Trwa szósty dzień protestów przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Obrońcy strajkują przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w całej Polsce - w małych i dużych miastach. Z hasłami takimi jak "Moje ciało, mój wybór", "Siła jest kobietą” na ulice wyszli tłumnie także mieszkańcy Trójmiasta. Blokują również ulice i skrzyżowania.
Brońcie naszych kościołów, angażujcie się w ochronę świętości mszy świętych, przeciwdziałajcie profanacjom symboli religijnych i naszych świątyń – zaapelował do członków i sympatyków NSZZ "Solidarność" jego przewodniczący Piotr Duda.
Zaplanowano kolejne protesty w Tczewie. W środę o 18:00 ma rozpocząć się długi przemarsz przez miasto, który wyraża sprzeciw wobec decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Trasa pochodu może mieć nawet długość nawet 10 kilometrów.

Przemarsz ma rozpocząć się na Bulwarze Nadwiślańskim i przejść pętlą przez całe miasto. Zaczynając od Starego Miasta, przecinając DK91 i później idąc przez Suchostrzygi. To pokłosie niedzielnego zrywu, w którym,według danych policji, udział wzięło ponad 1000 osób. Organizatorzy zapewniają o pokojowym nastawieniu.

Środowemu przemarszowi będą towarzyszyć także kierowcy, którzy zablokują ulice. W niedzielę była ich setka.


Starogard Gdański ma stypendia dla artystów. Trwa nabór wniosków na przyszły rok.

Planowane inicjatywy mogą odbywać się w takich obszarach jak: muzyka, plastyka, fotografia teatr, film, literatura, a także opieka nad zabytkami. We wniosku powinien znaleźć się opis przedsięwzięcia. Swoje zgłoszenia mogą wysyłać uczniowie oraz studenci. Wnioski, które można pobrać ze strony starogard.pl, trzeba złożyć osobiście lub wysłać pocztą do 30 

Dzieci z Przedszkola Specjalnego numer 3 w Tczewie korzystają już z Sensorycznego Ogrodu Marzeń. Żeby uzbierać pieniądze na inwestycję, personel Zespołu Placówek Specjalnych przebył na rowerze i biegiem 620 kilometrów. Akcja charytatywna objęła całą Polskę.

Przestrzeń została podzielona na kilka stref. Ze względu na walory użytkowe powstały strefy: głośna i cicha. W głośnej znajdują się bujaki, huśtawka, piaskownica i zestaw piaskowy, a także leżak terapeutyczny. To przestrzeń rekreacyjno-zabawowa.

W strefie ciche z kolei jest tężnia, pergola, ławeczki i fontanna. Obie strefy są połączone ścieżką sensoryczną, w której ważną rolę odgrywają dary pór roku – chodzi się na przykład po kasztanach. Oprócz tego w ogrodzie są strefy: smaku, wzroku i dźwięku oraz zapachu i dotyku.

Realizacja inwestycji kosztowała ponad 200 tysięcy złotych.


Gmina wiejska Tczew nagrodzi bezinteresowną pomoc. Do 13 listopada można zgłaszać kandydatury do "Nagród Wolontariatu". Mogą to być osoby indywidualne, grupy nieformalne, organizacje, firmy, inicjatywy czy wydarzenia.

Zwycięzcy zostaną wyłonieni w trzech kategoriach: wolontariusz roku, firma przyjazna społeczności lokalnej i inicjatywa społeczna roku. Wnioski można pobrać z gminnej strony internetowej. Wypełnione trzeba przesłać elektronicznie na adres: promocja@gmina-tczew.pl

Niezbędne dokumenty można znaleźć na https://gmina-tczew.pl/ 
 
Filip Jędruch/pOr
Page 1 of 323