Wypłyń na głębię. Ewangelia w Radiu Gdańsk
Porozumienie podpisują dyr. UCK w Gdańsku Jakub Kraszewski, prezes Radia Gdańsk Dariusz Wasielewski i rektor GUMed prof. Marcin Gruchała fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment

piątek,

23 sierpnia 2019

19:14

Radio Gdańsk, GUMed i UCK wspólnie dla mieszkańców Pomorza. Od września audycje z udziałam publiczności i ekspertów prosto ze szpitala klinicznego

Radio Gdańsk, Gdański Uniwersytet Medyczny i Uniwersyteckie Centrum Kliniczne będą nadal wspólnie edukować mieszkańców regionu w zakresie zdrowia. W piątek podpisane zostało porozumienie o współpracy. Od września na antenę radiową wróci po wakacyjnej przerwie audycja "Bądź zdrów bez kolejki", w której porad udzielają lekarze i naukowcy z GUMed i UCK.

Umowa ma charakter bezterminowy - mówi Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

- To pewna kontynuacja współpracy, która ma przybliżać, pokazywać i oswajać to, co dzieje się w szpitalu i przenosić to w pewną przestrzeń publiczną. Podczas audycji rozmawiamy nie tylko o chorobach, ale też o profilaktyce i pewnych nowościach w medycynie. To takie forum, gdzie spotykają się pacjenci, lekarze i dziennikarze, którzy razem debatują na istotne tematy - mówi dyrektor UCK.

PRZEDE WSZYSTKIM ZAPOBIEGAĆ

- Radio Gdańsk udostępnia swoją antenę naszym specjalistom, którzy mogą podzielić się z mieszkańcami Pomorza wiedzą oraz udzielić rad i informacji na temat, jak zdrowo żyć. Wiemy, że w medycynie jest tak, że znacznie lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. To właśnie na tym nam w szczególności zależy. Jesteśmy do państwa dyspozycji - dodaje prof. Marcin Gruchała, rektor GUMedu.

OGROMNE ZAINTERESOWANIE SŁUCHACZY

Z kolei prezes zarządu Radia Gdańsk Dariusz Wasielewski podkreśla, że współpraca między instytucjami trwa już dwa lata. - Kiedy w 2017 roku podejmowaliśmy to wyzwanie, trochę się obawialiśmy. Początkowe audycje organizowane w studiu koncertowym Radia Gdańsk okazały się jednak ściągać tak ogromną rzeszę publiczności, że po roku studio okazało się być za małe. Wówczas przenieśliśmy audycję do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Tam pojawiły się nowe obawy związane z codzienną pracą tego centrum, ale okazało się, że były zupełnie bezpodstawne. Organizacja pracy w tym miejscu jest znakomita, a lekarze i pacjenci fantastycznie z nami współpracują.

Audycje "Bądź zdrów bez kolejki" w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym odbywają się raz w miesiącu. Można je odsłuchać >>>TUTAJ.

Inicjatorką audycji z udziałem publiczności, która na żywo może przysłuchiwać się rozmowie z zaproszonymi gośćmi jest dziennikarka Radia Gdańsk Joanna Matuszewska. W czasie prowadzonego przez nią programu publiczność może zadawać własne pytania a nawet ... skonsultować ze specjalistami swoje wyniki badań. Stąd tytuł "Bądź Zdrów bez kolejki". Organizatorkami spotkań są też rzecznik prasowy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego Joanna Śliwińska oraz Sylwia Mierzewska z Działu Promocji UCK.

Pierwsze po wakacjach spotkanie zaplanowane jest na poniedziałek 9 września o godz. 14:00 w budynku CMI (nowy szpital) przy ul. Smoluchowskiego w Gdańsku. Ekspertami będą specjaliści z Kliniki Kardiochirurgii UCK.

audycja2

Na zdj. od prawej: prof. Marcin Gruchała, prezes Dariusz Wasielewski i dyrektor Jakub Kraszewski. Fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment

audycja3
Podpisanie porozumienia w siedzibie Radia Gdańsk. Od prawej: Joanna Śliwińska, Marcin Gruchała, Dariusz Wasielewski, Joanna Matuszewska, Jakub Kraszewski i Sylwia Mierzewska. Fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment
 

Dominika Raszkiewicz/Joanna Matuszewska