Wypłyń na głębię. Ewangelia w Radiu Gdańsk
Na zdjęciu dziennikarz Radia Gdańsk Kamil Wicik (Fot. Agencja KFP/Maciej Kosycarz)

poniedziałek,

15 lipca 2019

13:49

Dziennikarz Radia Gdańsk laureatem "XX Targów Książki Kaszubskiej i Pomorskiej Costerina 2019"

"Sax Club Pana Dyakowskiego" został nagrodzony na "XX Targach Książki Kaszubskiej i Pomorskiej Costerina 2019". Książkę napisał we współpracy z Mariuszem Nowaczyńskim nasz redakcyjny kolega Kamil Wicik.

Książka przedstawia historię wybitnego polskiego saksofonisty jazzowego Przemka Dyakowskiego. Chwalona za styl i faktograficzną dokładność jest efektem wspólnej pracy autora i wydawcy. To pozycja, po którą z pewnością powinny sięgnąć przyszłe pokolenia. 

 MKK4955 kopiaKamil Wicik (po prawej) został nagrodzony podczas XX Targów Książki Kaszubskiej i Pomorskiej Costerina 2019 (Fot. Agencja KFP/Maciej Kosycarz)

Przemek Dyakowski początkowo grał na pianinie, jednak swoje zainteresowania muzyczne przeniósł na saksofon. Szkolił się u solisty orkiestry radiowej w Krakowie Józefa Łysaka. Pod koniec lat 50., jako uczeń szkoły muzycznej, rozpoczął grę na saksofonie w zespole Zygmunta Koniecznego w krakowskim kabarecie Piwnica pod Baranami. Kiedy przybył do Trójmiasta, grał m.in. w kabarecie Tadeusza Chyły, a także w zespole Klubu Studentów Wybrzeża ŻAK wraz z Włodzimierzem Nahornym.

Przemek Dyakowski brał udział w Jazz Jamboree, dawał koncerty z cyklu Jazz w Filharmonii (m.in. w Filharmonii Narodowej), Gdynia Summer Jazz Days i podczas wielu festiwali. Akompaniował też takim artystom jak: Cab Calloway, Shirley Jones, Steve Allen, Bobby Short oraz Elaine Delmar.