Wypłyń na głębię. Ewangelia w Radiu Gdańsk
Fot. Radio Gdańsk/Hanna Berenthal

czwartek,

14 marca 2019

22:14

Dziennikarka Radia Gdańsk z nagrodą Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Gratulujemy!

Dziennikarka Radia Gdańsk Magda Świerczyńska-Dolot wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich za reportaż pt. "Gdyby nie Gala". To historia Czeczenki, której dziecko uratowała od śmierci Rosjanka. Nagrodę im. Stefana Żeromskiego nasza reportażystka otrzymała w kategorii publikacja o tematyce społecznej.

Uroczysta Gala rozdania nagród nastąpi 20 marca w siedzibie Stowarzyszenia, w Warszawie.

Konkurs o Nagrody SDP dotyczy najlepszych prac opublikowanych w 2018 roku w polskiej prasie, radiu, telewizji i internecie. Mogą w nim uczestniczyć dziennikarze i fotoreporterzy. W tym roku nagrody i wyróżnienia przyznane zostały w 14 kategoriach tematycznych. Główna Nagroda Wolności Słowa dotyczy publikacji w obronie demokracji i praworządności, demaskujących nadużycia władzy, korupcję, naruszanie praw obywatelskich i praw człowieka.

MAGDA ŚWIERCZYŃSKA-DOLOT O ZWYCIĘSKIM REPORTAŻU 

- To historia uniwersalna. Opowiada o tym, co najważniejsze. Dzieje się oczywiście w pewnej przestrzeni geograficznej i historycznej, bo w latach 90. podczas wojny czeczeńsko-rosyjskiej. Nie chcę zdradzać fabuły reportażu, ale uważam, że jest uniwersalny. W obecnych czasach wszelkich podziałów, przede wszystkim religijnych, właściwie opowiada o tym, co jest najważniejsze dla człowieka. Nie musi być Rosjaninem, nie musi być Czeczenem, ale jest na przykład - tak jak w przypadku tego reportażu - po prostu matką, która musiała postąpić w pewien sposób - opowiada Magda.

"WPUŚCIŁA MNIE DO SWOJEGO ŚWIATA"

- Swoją bohaterkę reportażu poznałam zupełnie przypadkowo na promocji książki. Jakoś zaiskrzyło. Zaczęłyśmy rozmawiać, potem była przez jakiś czas w Gdańsku i Gdyni. Zaczęłyśmy się spotykać, ja trochę o niej wiedziałam od znajomych, że to jest kobieta-chodząca legenda. Jej historia, doświadczenie, czworo dzieci z niepełnosprawnościami, z traumą wojenną - naprawdę jest o kim i o czym mówić. Wybrałam jeden temat, który jest bardzo uniwersalny i bardzo dla mnie ważny - mówi Magda. - Potem spotkałyśmy się w Warszawie, w Gdyni i ta relacja trwa cały czas. Ona wpuściła mnie do swojego świata. Jesteśmy w stałym kontakcie. Ja jej mówię, co u mnie słychać, ona mi mówi, jak dzieciaki, czy znalazły pracę, bo to jest w tej chwili dla mnie najważniejsze, jak ona się czuje, bo jest kobietą schorowaną. Mam nadzieję, że ta relacja będzie się rozwijać stopniowo, ponieważ jej historia z reportażu nie jest dokończona, to jest otwarta scena, którą mam nadzieję kiedyś jeszcze dokończy - dodaje reportażystka Radia Gdańsk.

Zwycięski reportaż Magdaleny Świerczyńskiej-Dolot zrealizował Jacek Puchalski. 

Dziennikarka Radia Gdańsk Magdalena Świerczyńska-Dolot jest również laureatką konkursu stypendialnego imienia Jacka Stwory. 

Posłuchaj zwycięskiego reportażu:

au/mkul