Wypłyń na głębię. Ewangelia w Radiu Gdańsk
To kolejna nagroda, którą otrzymała Magdalena Świerczyńska-Dolot (Fot. Radio Gdańsk/Hanna Berenthal)

sobota,

23 listopada 2019

20:52

Dziennikarka Radia Gdańsk po raz kolejny wyróżniona. Reportaż Magdaleny Świerczyńskiej-Dolot doceniono w Łodzi

Dziennikarka Radia Gdańsk Magdalena Świerczyńska-Dolot wyróżniona w konkursie reportażu radiowego podczas Festiwalu Mediów "Człowiek w Zagrożeniu" w Łodzi. Nagrodę otrzymała za reportaż pt. "Gdyby nie Gala". To historia Czeczenki, której dziecko uratowała od śmierci Rosjanka.

- To historia uniwersalna. Opowiada o tym, co najważniejsze. Dzieje się oczywiście w pewnej przestrzeni geograficznej i historycznej, bo w latach 90. podczas wojny czeczeńsko-rosyjskiej. Nie chcę zdradzać fabuły reportażu, ale uważam, że jest uniwersalny. W obecnych czasach wszelkich podziałów, przede wszystkim religijnych, właściwie opowiada o tym, co jest najważniejsze dla człowieka. Nie musi być Rosjaninem, nie musi być Czeczenem, ale jest na przykład - tak jak w przypadku tego reportażu - po prostu matką, która musiała postąpić w pewien sposób - opowiada Magda.

"WPUŚCIŁA MNIE DO SWOJEGO ŚWIATA"

- Swoją bohaterkę reportażu poznałam zupełnie przypadkowo na promocji książki. Jakoś zaiskrzyło. Zaczęłyśmy rozmawiać, potem była przez jakiś czas w Gdańsku i Gdyni. Zaczęłyśmy się spotykać, ja trochę o niej wiedziałam od znajomych, że to jest kobieta-chodząca legenda. Jej historia, doświadczenie, czworo dzieci z niepełnosprawnościami, z traumą wojenną - naprawdę jest o kim i o czym mówić. Wybrałam jeden temat, który jest bardzo uniwersalny i bardzo dla mnie ważny - mówi Magda. - Potem spotkałyśmy się w Warszawie, w Gdyni i ta relacja trwa cały czas. Ona wpuściła mnie do swojego świata. Jesteśmy w stałym kontakcie. Ja jej mówię, co u mnie słychać, ona mi mówi, jak dzieciaki, czy znalazły pracę, bo to jest w tej chwili dla mnie najważniejsze, jak ona się czuje, bo jest kobietą schorowaną. Mam nadzieję, że ta relacja będzie się rozwijać stopniowo, ponieważ jej historia z reportażu nie jest dokończona, to jest otwarta scena, którą mam nadzieję kiedyś jeszcze dokończy - dodaje reportażystka Radia Gdańsk.

Zwycięski reportaż Magdaleny Świerczyńskiej-Dolot zrealizował Jacek Puchalski.

NAGRODZENI W ŁODZI

Konkurs reportażu radiowego powrócił na festiwal po 9 latach. Jury przyznało dwie główne nagrody sfinansowane przez prezesa Radia Łódź. Otrzymały je Katarzyna Błaszczyk z Polskiego Radia za reportaż "O misiu, który zasnął ze smutku" i Monika Hemperek z Radia Lublin za reportaż „SMS-y do uczennicy”. Oprócz Magdaleny Świerczyńskiej-Dolot, wyróżnienie w konkursie reportażu radiowego otrzymała również Agnieszka Szwajgier ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. W konkursie startowały 32 reportaże autorów z całej Polski.

Grand Prix 29. Festiwalu Mediów "Człowiek w Zagrożeniu" w Łodzi otrzymał film braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu".
 
RG/dr