"Wielka Solidarność"

Prowadzi:  Andrzej Urbański

21:05

środa,

02 września 2020

Co pozostało z tamtych dni? Ostatnia audycja z cyklu "Wielka Solidarność"

Przez ostatnie dwa miesiące w cyklu audycji "Wielka Solidarność", realizowanym w ramach projektu Radia Gdańsk i Instytutu Pamięci Narodowej, przedstawialiśmy państwu świadectwa i wspomnienia kilkudziesięciu osób, które uczestniczyły w strajkach 1980 roku i tworzyły struktury związku "Solidarność". Dzisiaj jeszcze raz powrócimy do tamtych chwil, przypomnimy klimat i towarzyszące wówczas emocje.

Wraz z naszymi gośćmi - Bożeną Ptak, Reginą Godlewską, Krzysztofem Sosnowskim, Lechem Zborowskim, Stanisławem Szukałą i Antonim Szymańskim - spróbujemy odpowiedź na pytanie, które wydaje się dzisiaj wciąż aktualne: co pozostało z tamtych dni? W audycji zaprezentujemy także archiwalne wypowiedzi m.in. Edwarda Gierka, Tadeusza Fiszbacha czy Mieczysława Jagielskiego, które zarejestrowali wówczas dziennikarze gdańskiej rozgłośni.

Mamy nadzieje, że poprzez ten wspólny projekt Instytutu Pamięci Narodowej i Radia Gdańsk, który nazwaliśmy "Wielka Solidarność", udało nam się ukazać państwu wielką siłę solidarności międzyludzkiej, tworzonej w tamtych czasach. Ufamy, że nasi słuchacze będą chcieli przekazywać ją dalej, pamiętając, że Sierpień '80 i powstanie wielomilionowego ruchu "Solidarność" to wydarzenie nie tylko historyczne, ale wciąż żywe dziedzictwo, do którego warto się odwoływać.