"Wielka Solidarność"

Prowadzi:  Daniel Wojciechowski

21:05

środa,

15 lipca 2020

Sierpień '80 i "Wielka Solidarność": Nowak, Schmidt, Rymsza, Adamczyk, Godlewska

To już druga z kolei odsłona cyklu "Wielka Solidarność". W ramach wspólnego projektu Radia Gdańsk i Instytutu Pamięci Narodowej zarejestrowaliśmy wspomnienia ponad 50 osób. Tym razem zaprezentowaliśmy świadectwa Czesława Nowaka, Jana Edwarda Schmidta, Józefa Rymszy, Andrzeja Adamczyka i Reginy Godlewskiej. 
"Solidarność" to nie tylko Stocznia Gdańska i kilka najsłynniejszych nazwisk. W sierpniu 1980 roku do strajków włączyło się 700 zakładów, w których protestowało 700 tysięcy osób. Za suchymi liczbami kryją się prawdziwi ludzie, którzy wykazywali się odwagą i niezłomnością, doświadczali prześladowań i presji władz, lecz aktywnie uczestniczyli w ruchu mającym ostatecznie doprowadzić do przemian ustrojowych w Polsce.

Bohaterowie tamtych wydarzeń - zarówno ci znani, jak i dotąd unikający mediów - zgodzili się przyjąć zaproszenie Radia Gdańsk i gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, by wziąć udział w projekcie "Wielka Solidarność" i opowiedzieli o tym, co zapamiętali sprzed lat. W studiu zarejestrowaliśmy wiele godzin unikalnych materiałów. Pierwszego odcinka cyklu można posłuchać >>> TUTAJ

Na notacje historyczne z uczestnikami strajków z sierpnia '80 zapraszamy w każdą środę po godz. 21:00.