Więcej serca i mniej barier

Prowadzi: 

13:00

wtorek,

10 listopada 2020

Ta fundacja ma moc. "Pomagamy osobom po urazach rdzenia i amputacjach odzyskać samodzielność"

Rafał Mikołajczyk od 16 lat porusza się na wózku, miał uraz rdzenia kręgowego na odcinku szyjnym. Zawodowo jest menadżerem rehabilitacji, paraolimpijczykiem i współzałożycielem Fundacji Moc Pomocy, która wspiera osoby po urazach rdzenia, wielonarządowych i amputacjach.
- Przygotowaliśmy w Fundacji specjalne projekty dla osób, które są po tych urazach. Są one dostępne dla osób z całej Polski. To jedyne takie kompleksowe programy rehabilitacji dostępne w naszym kraju - mówił w rozmowie z Joanną Matuszewską. 

rafal2
Na zdjęciu pierwszy z prawej Rafał Mikołajczyk, obok Bartosz Kaczmarek, z którym wspólnie prowadzą fundację. 

W programie stwierdził, że osoba po urazie rdzenia kręgowego, czy każdym innym ma utrudniony dostęp do informacji na temat rehabilitacji i możliwości powrotu do sprawności. - Opuszczając szpital taki człowiek wszędzie ma problemy z barierami architektonicznymi, z kontrolowaniem własnego organizmu. Nawet w domu nie może się swobodnie poruszać - mówił Rafał Mikołajczyk.

- Dlatego trzeba przemodelować całkowicie swoje życie. Nasza fundacja pomaga pokonać te bariery i zacząć wszystko na nowo. 
Najważniejsza sprawa to walczyć o sobie i uwierzyć, że mimo urazu można być samodzielnym - tłumaczył w Radiu Gdańsk. 
 
Rafał Mikołajczyk mówił, że osoby z urazami mogą tak dobrać sprzęt rehabilitacyjny, by stać się samodzielne. Można się uczyć, pracować, jeździć samochodem czy uprawiać sport np. rugby. - My pomagamy w rehabilitacji i zdobyciu pieniędzy - dodał prezes Fundacji Moc Pomocy.