Więcej serca i mniej barier

Prowadzi: 

13:00

wtorek,

13 października 2020

Protezy i wsparcie dla osób po amputacjach. Tak działa Fundacja Poland Business Run

Co roku w Polsce 14 tysięcy osób przechodzi amputację. Fundacja Poland Business Run organizuje biegi sztafet, na rzecz osób, które w wyniku wypadku bądź choroby tracą kończyny. W biegu startują przedstawiciele firm, którzy wpłacając wpisowe, przekazują fundacji środki na zakup protez dla jej podopiecznych.
Prezes Fundacji Agnieszka Pleti była gościem Joanny Matuszewskiej. - Zakup nowoczesnej protezy przerasta możliwości normalnie żyjącej polskiej rodziny. Przy amputacji np. kończyny poniżej kolana to koszt około 40 tys. złotych. Jeśli proteza ma mieć kolano i wyżej, te koszty rosną, nawet do kilkuset tysięcy. Bez wsparcia niewiele osób ma szansę, by otrzymać taką protezę. A jej posiadanie może znacząco zmienić życie osoby z niepełnosprawnością- mówiła Agnieszka Pleti. 

W programie mowa była też o barierach, jakie musi pokonać osoba po amputacji. Prezes Fundacji Poland Business Run tłumaczyła, jakie są polskie realia, jeśli chodzi o wsparcie instytucjonalne.

- Nie ma systemowych rozwiązań i standardów. Wygląda to bardzo różnie w różnych ośrodkach. Wiele zależy od osób tam pracujących i ich wiedzy oraz kontaktów. Dostęp do informacji nie jest jednakowy w całym kraju.

pbr 1
Fot. Materiały prasowe

Dodała, że fundacja tworzy sieć tzw. trenerów wsparcia, których zadaniem jest kontaktowanie się i pomoc osobom po amputacjach, które zaczynają walkę o zdrowie i sprawność.

- Mamy kilkunastu trenerów, także w województwie pomorskim. Kontakt z nimi można znaleźć na stronie internetowej fundacji.