Więcej serca i mniej barier

Prowadzi:  Beata Gwoździewicz

13:05

wtorek,

06 października 2020

Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego. Na to schorzenie cierpi 17 milionów osób

We wtorek 6 października obchodzimy Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego. O schorzeniu, na które cierpi na całym świecie 17 milionów osób, Beata Goździewicz rozmawiała z Aleksandrą Łojewską, wicedyrektor Przedszkola nr 77 dla Dzieci z Porażeniem Mózgowym.

Mózgowe porażenie dziecięce ma różne stopnie niepełnosprawności. - Są tacy, którzy mają niesamowite zdolności matematyczne, językowe, mogą realizować się i kończyć szkoły średnie i studia, ale jest gros dzieci, które ze względu na poważny stopień niepełnosprawności uczą się dostosować swoje możliwości do obowiązujących w społeczeństwie norm i zasad. Muszą pokonywać bardzo liczne trudności, chociażby związane ze stałą infrastrukturą - powiedziała Aleksandra Łojewska.

Prezes Fundacji Pan Władek Władysław Ornowski podkreślał podczas audycji jak ważne podczas pandemii jest noszenie maseczek, tak by chronić zarówno siebie, jak i innych.

- Działam społecznie 40 lat. Z taką sytuacją się jeszcze nie spotykaliśmy. Wierzcie mi państwo - zachowujmy dystans, uważajmy na siebie i współobywateli - podkreślał Władysław Ornowski.

Przypominamy, że maseczki lub inne osłony ust i nosa obowiązują m.in. w kinach, kościołach, autobusach i środkach komunikacji miejskiej. W otwartej przestrzeni, jeśli możemy zachować dystans 1,5 metra od innych osób, noszenie maseczki nie jest obowiązkowe. W strefach czerwonych zasłanianie ust i nosa jest obowiązkowe także w przestrzeni publicznej.

fot. Flickr/NIH Image Gallery