Więcej serca i mniej barier

Prowadzi: 

13:00

wtorek,

15 września 2020

Z-ca Okręgowego Inspektora Pracy: Można pracować ze znacznym stopniem niepełnosprawności, liczy się opinia lekarza medycyny pracy

Przywileje pracownicze osób z orzeczoną niepełnosprawnością zależą od jej stopnia, mówiła w Radiu Gdańsk Agnieszka Dobrodziej, zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Gdańsku. Tłumaczyła jak powinien zachować się pracownik, który nagle w trakcie trwania jego umowy o pracę, traci sprawność i ma orzeczony stopień niepełnosprawności.
- Nawet ze stopniem znacznym można pracować. O tym czy ktoś jest zdolny do pracy, czy nie decyduje lekarz medycyny pracy, a nie komisja orzekająca stopień niepełnosprawności. To lekarz ustali, czy zapis w orzeczeniu o "całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji" dotyczy tego rodzaju zatrudnienia, jakie ma pracownik - tłumaczyła Agnieszka Dobrodziej w rozmowie z Joanną Matuszewską.

Dodała, że mając takie orzeczenie trzeba o nim poinformować lekarza profilaktyka, który zdecyduje jaka pracę może wykonywać osoba z niepełnosprawnością. Agnieszka Dobrodziej wyjaśniała też ,na jakich zasadach można zmienić umowę o pracę osobie z niepełnosprawnością, oraz czy można ją wypowiedzieć w podobny sposób, jak pracownikowi pełnosprawnemu.

- Na miejscu pracodawcy byłabym ostrożna, by wypowiedzenie stosunku pracy nie było zrozumiane jako dyskryminujące z powodu niepełnosprawności. Wszystko zależy od tego w jakim stopniu pracownik jest niepełnosprawny i czy rozumie sytuację - tłumaczyła inspektor.

dobrodziej agniszka 2
Fot. Joanna Matuszewska

W audycji "Więcej Serca i Mniej Barier" zastępczyni Okręgowego Inspektora Pracy w Gdańsku mówiła też o korzyściach, jakie z tytułu zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami może mieć pracodawca.