Więcej serca i mniej barier

Prowadzi: 

13:00

wtorek,

01 września 2020

Nauka bez barier to projekt, który ma ułatwiać dostęp do uczelni osobom z niepełnosprawnościami

Gościem Radia Gdańsk był prof. dr hab. Janusz Kocki, przewodniczący Rady Naukowej Fundacji Neuron +, która działa m.in na rzecz znoszenia barier dla osób z niepełnosprawnością. W rozmowie z Joanną Matuszewską mówił, że mimo wielu kampanii informacyjnych, nadal w Polsce osoba niepełnosprawna chcąca być aktywną społecznie, musi być przygotowana na trudności i bariery.
- To wynika z problemów po obu stronach. Osoby z niepełnosprawnościami czują lęk a ci, którzy chcą im pomagać nie wiedzą, jaka to ma być pomoc. Jest bariera komunikacyjna - mówi prof. Kocki. 

Osoba z niepełnosprawnością odczuwa trudności są już na etapie szkoły, potem dostępu do studiów i pracy. Tymczasem che być po prostu traktowana tak samo, z uwzględnieniem jej możliwości.

- Projekt #NaukaBezBarier to m.in e-niezbędnik na temat niepełnosprawności i strona internetowa, na której znaleźć można informacje przydatne, by rozpocząć studia lub pracować naukowo - mówił Janusz Kocki.

- Publikujemy dane kontaktowa do pełnomocników ds. niepełnosprawności w wielu uczelniach, są informacje o projektach w których mogą uczestniczyć studenci i naukowcy z niepełnosprawnościami. Jest też baza informacji o dostępności do budynków, dotycząca udogodnień - tłumaczył profesor.