Więcej serca i mniej barier

Prowadzi: 

13:00

wtorek,

18 lutego 2020

Ile można pracować na rencie, żeby nie stracić świadczenia? Czy ZUS ma procedury dla osób z niepełnosprawnością?

Informacje o dostępności budynków ZUS, w tym rodzajach drzwi wejściowych, windach i innych udogodnieniach dla niepełnosprawnych, można znaleźć na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
- Każdy inspektorat publikuje informacje przydatne osobom z niepełnosprawnością, które chcą skorzystać z obsługi w ZUS - mówili w Radiu Gdańsk Agnieszka Nawracaj, Naczelnik Wydziału Świadczeń Emerytalno-Rentowych i Krzysztof Cieszyński, rzecznik pomorskiego ZUS-u. 

W rozmowie z Joanną Matuszewską wyjaśniali, jak uzyskać rentę z tytułu niezdolności do pracy, czy trzeba mieć orzeczenie o niepełnosprawności, a także jak swoje sprawy w ZUS załatwią osoby z 
dysfunkcjami wzroku i słuchu. Tłumaczyli też, że  osoba z niepełnosprawnością może działać przez pełnomocnika. 

nawracaj cieszynski
Fot. Martyna Kasprzycka

Goście Radia Gdańsk mówili też o kwotach, które można zarobić w trakcie pobierania świadczenia rentowego. - Uznanie za osobę niezdolną do pracy nie oznacza, że nie można pracować - tłumaczyła Agnieszka Nawracaj. Wyjaśniała jednocześnie kiedy kwota wypłacanej renty może zostać obniżona, albo zawieszona oraz, że do końca lutego należy w ZUS złożyć informacje o dochodach.