Więcej serca i mniej barier

Prowadzi: 

13:00

wtorek,

04 lutego 2020

Osoba niepełnosprawna może bać się wyjść z domu. "Rodzice powinni wspierać, a nie hamować i nasilać obawy"

Pierwsze samodzielne wyjście z domu to wyzwanie dla osoby niepełnosprawnej, ale też dla jej rodziców. - Mogą mieć duże obawy - mówiła w Radiu Gdańsk Karolina Kneba, radna dzielnicy Przymorze Wielkie w Gdańsku, poruszająca się od urodzenia na wózku.
- Świat poza domem często postrzegany jest jako bardzo zły, urasta wręcz do rangi nieosiągalnego. Rodzice z jednej strony starają się od niego ochronić, odciągnąć jak najdalej swoje niepełnosprawne dziecko. Z drugiej strony wiedzą, że muszą je przygotować na wyjście do tego świata. Gdzieś, w którymś momencie ta pępowina musi zostać przecięta - mówiła w rozmowie z Joanną Matuszewską.  

Karolina Kneba, która od niedawna jest członkinią Gdańskiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych tłumaczyła też, że rodzice nie powinni wyręczać niepełnosprawnego dziecka w codziennych czynnościach. - Nie należy sprawiać, że nie będzie musiało się postarać, albo wysilić. Trzeba od najwcześniejszych lat uczyć je podejmowania decyzji. To da mu wiarę, że może prowadzić samodzielne życie - mówiła.

kneba karol2
Fot. Martyna Kasprzycka/Radio Gdańsk

- Pamiętam sytuację z dzieciństwa, kiedy moi rodzice na spacerze szli przodem, a ja za nimi powoli jechałam na moim wózku. Ile musieli się nasłuchać epitetów, że "męczą biedne dziecko", a to było w jakimś celu. Dziś to procentuje - mówiła Karolina Kneba.

Gościem w audycji był też trener personalny Patryk Osak, który wraz z trenerką Weroniką Głodnicką, opracował program ćwiczeń dla osób poruszających się na wózku.