Więcej serca i mniej barier

Prowadzi:  Magda Szpiner

13:20

wtorek,

17 grudnia 2019

Ludzie przed świętami pomagają chętniej? "Dobro jest łatwiej dostępne"

Zbliżają się święta - ludzie coraz chętniej otwierają się na pomoc potrzebującym. Pomagają dorośli i najmłodsi - w różny sposób. Czy łatwo jest w dzisiejszych czasach być dobrym człowiekiem? Jak dotrzeć do tych, którzy potrzebują pomocy?

Gośćmi w audycji Więcej serca i mniej barier byli: Władysław Ornowski z fundacji Pan Władek, Irena Drożyńska - psycholog ze szkoły w Trąbkach Wielkich, Jerzy Boczoń z fundacji Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych, Aleksandra Kamińska - Zupa na Monciaku oraz uczniowie, którzy opowiedzieli o tym, w jaki sposób pomagają potrzebującym przed świętami.

- Jest taka atmosfera, która rzeczywiście sprzyja myśleniu o innych i o dzieleniu się dobrem. Jest ono coraz bardziej dostępne i łatwiej być dobrym człowiekiem. Z drugiej strony mam wrażenie, że dobro nie dociera do bardzo dużej grupy ludzi - na przykład do seniorów czy ubogich - mówił Jerzy Boczoń.

- Ludzie dzielą się chętniej i częściej. My z ogromną radością przyjmujemy każdą pomoc, ponieważ co roku organizujemy dużą wigilię dla bezdomnych. Odbędzie się ona 24 grudnia o 15:00 na placu przed kościołem św. Jerzego w Sopocie. Przychodzą nie tylko bezdomni, ale i ubodzy, samotni - dodała Aleksandra Kamińska.

- W szkole w Trąbkach Wielkich mamy bardzo dużo dzieci, które chętnie pomagają - działają na rzecz innych ludzi, ale też zwierząt. Jeśli potrzebna jest większa pomoc, włączamy w to też rodziców. W tym roku pierwszy raz wzięliśmy udział w akcji "Mikołaje łączcie się" i pomagaliśmy niepełnosprawnym - mówiła Irena Drożyńska.

- Przed świętami wzięliśmy udział w zbiórce żywności, wiele osób się w to zaangażowało, uzbieraliśmy dużo produktów. Rozdawaliśmy też ulotki - zaznaczyli uczniowie.

- Najłatwiej dociera się do tych, którzy potrzebują pomocy, poprzez szkołę. Dzięki pedagogom szkolnym dowiadywaliśmy się o dzieciach, rodzinach, którym potrzebne jest wsparcie - podkreślił Władysław Ornowski.