Wakacyjne Wędrówki

Prowadzi:  Magda Świerczyńska-Dolot

18:30

wtorek,

30 czerwca 2020

Kamienne kręgi w Węsiorach. Magiczne miejsce mocy, w którym spełniają się marzenia

Wakacje to czas wędrówek. Tych dłuższych i tych krótszych. Dalekich i bliskich. Wspólnych. I o takich wspólnych, rodzinnych wędrówkach będziemy państwu opowiadać w naszych audycjach.

Wakacje w tym roku będą zapewne zupełnie inne niż w ubiegłych latach, ale nasze Pomorze stoi otworem. Wystarczy mieć tylko czas i chęć. Przyszła pora na pierwszą relację z podróży.


WĘSIORY - KAMIENNE KRĘGI

To łatwe - przejść przez las, zachwycić się przyrodą wokół i znaleźć kamienne kręgi. Szlak do nich prowadzący, już po wjeździe do miejscowości, jest doskonale czytelny i widoczny. Ale czym jest miejsce mocy? O jakiej mocy mówimy? Kornelia uznała, że szuka mocy Elzy z Krainy Lodu - chciałaby czarować, zmieniać rzeczywistość wkoło. A ja? Ja chciałabym po prostu odpocząć w bardzo energetycznym miejscu... Zacznijmy od początku.

HISTORIA KAMIENNYCH KRĘGÓW

Niedaleko gminy Sulęczyno, w Węsiorach, rozsiane są w lesie pozostałości kompleksu, którego wiek oceniany jest na około 4000 lat. Stworzone zostały w tym samym okresie, co sławne Stonehenge. Badający je astronomowie stwierdzili tak na podstawie obliczeń przesileń letnich i ustawienia względem nich kamieni, biolodzy zaś, na podstawie wieku unikalnych, pokrywających głazy mszaków i porostów, żywych reliktów.

Archeologowie mają rozbieżne opinie, jak stare są te kręgi. Według badań doktora Kmiecińskiego z 1966 roku, ich wiek szacowany jest na 2000 lat. Jeszcze przed II wojna światową było to jedenaście kręgów i ponad trzydzieści kurhanów. Dziś kompletne są zaledwie trzy kręgi, z czterech są już tylko pozostałości. W ich sąsiedztwie znajduje się 20 kurhanów z I i III wieku n.e., nadto liczne groby (ok.140). W sąsiedztwie cmentarzyska natrafiono na 25 stanowisk po ludności z epoki brązu, wczesnej epoki żelaza i z wczesnego średniowiecza. Cmentarzysko znajduje się nad Jeziorem Długim, ok. 2 km od wsi Węsiory. Kręgi tworzą kamienne głazy, poustawiane w regularnych kołach o średnicy od 10 do 30 metrów.

 

kornelka kamienie suleczyno

 

Kamiennych kręgów mamy na Pomorzu dużo więcej. Jadąc z Gdańska, pierwszy przystanek jest już za Żukowem - tam mamy Kręgi w Borczu (Trątkownica). Jadąc dalej, w kierunku na Kościerzynę, mamy wspomniane Węsiory, następnie Leśno (to już w kierunku na Chojnice), Odry i tamtejszy Rezerwat Kamiennych Kręgów. W okolicach Węsior mamy też warte zobaczenia kurhanowisko - Zgorzałe, Stare Czaple, Uniradze.


Taki szlak śmiało można zwiedzić. Polecamy! Idealna jednodniowa wycieczka!

A tutaj Kornelka staje się czarodziejką: