Twoje prawo

Prowadzi: 

14:05

poniedziałek,

11 marca 2019

Alimenty natychmiastowe. Jaka to będzie kwota i jak się o nie ubiegać?

Zmiany w prawie rodzinnym i tzw. alimenty natychmiastowe były tematem audycji "Twoje prawo". Naszym gościem był gdański adwokat Maciej Śledź. Nowe rozwiązanie ma ułatwić ubieganie się o świadczenie na dziecko i skrócić czas oczekiwania.
Według projektu Ministerstwa Sprawiedliwości, alimenty natychmiastowe będą przyznawane bez orzeczenia sądu w ciągu zaledwie kilkunastu dni od momentu złożenia wniosku. Mają być w jednej określonej wysokości, a co roku będzie wydawane zarządzenie ministra wskazujące konkretną kwotę. Wysokość alimentów będzie wynikała z uwzględnienia najniższego wynagrodzenia i wskaźnika dzietności.

Takie alimenty mają być przyznawane w wysokości od 500 zł na jedno dziecko. Potem kwota rośnie w zależności od liczby dzieci - 900 zł na dwoje, około 1200 na troje itd... Jak wyjaśniał w audycji "Twoje prawo" adwokat Maciej Śledź, każdy, kto ubiega się o alimenty, będzie miał prawo wyboru, czy wybrać ścieżkę alimentów natychmiastowych czy tradycyjnych. Projektem maja się wkrótce zająć parlamentarzyści. Przepisy wejdą w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia.