Twoje prawo

Prowadzi: 

13:05

wtorek,

11 lipca 2017

Wezwanie do zapłaty. Jak rozmawiać z windykatorem?

W naszej audycji Twoje prawo rozmawialiśmy o tym, jak odpowiadać na pisma komornika i co zrobić, jeśli mamy kłopoty z płatnościami.

Wiele osób ma problem, gdy dostaje wezwanie do zapłaty jakiejś kwoty pieniędzy - co robić? Reagować czy nie reagować na wezwanie windykatora?

Zdaniem naszego eksperta Aleksandra Skrzypińskiego, radcy prawnego, najlepszym rozwiązaniem jest próba uregulowania zobowiązania – pozwala to uwolnić się od długu, ale też taka deklaracja może pomóc w renegocjacji wysokości długu.

Z drugiej strony, jeśli przychodzą wezwania do zapłaty, które kwestionujemy, warto wyjaśnić sprawę. Często zdarzają się problemy z umowami, które zostały komuś podstępnie podsunięte do podpisu. - Wówczas powinniśmy złożyć oświadczenie o wycofaniu się z takiej umowy. Ale tu jest potrzebne przeprowadzenie całej procedury. Osobom starszym sugeruję, aby skorzystały z pomocy młodszych członków rodziny lub prawnika – mówił Aleksander Skrzypiński.

W skrajnych przypadkach rozwiązaniem byłaby upadłość konsumencka. Nasz ekspert mówił, że upadłość taka jest szansą na "nowy początek".

ak