Twoje prawo

Prowadzi:  Monika Mazur-Chrzan

13:05

wtorek,

11 kwietnia 2017

Polacy cenią sobie prawo do wypoczynku. Kiedy jednak musimy stawić się w pracy w święta?

Według raportu przeprowadzonego przez Eurostat opublikowanego w Dzienniku Gazecie Prawnej wynika, że w ciągu dziesięciu lat o jedną trzecią zmniejszyła się liczba osób, które często pracują w niedzielę. To wynik ogólnego wzbogacenia społeczeństwa. Wciąż jednak istnieje spora grupa osób, która niedziele i święta spędza w pracy. Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

W podstawowym systemie powinniśmy pracować 5 dni w tygodniu, 8 godzin dziennie. Jednak od tej reguły jest cała masa wyjątków. Jakie prawa przysługują pracownikom, którzy muszą święta spędzić w pracy?

- Wyjątki, które mówią, że możemy pracować w niedziele i święta to zakres prac, który musi być wykonany ze względu na pewne społeczne i zawodowe potrzeby np. akcje ratunkowe, zaopatrzenie, komunikacja, służba zdrowia, kultura, opieka socjalna. W tych branżach istnieje wyłączenie zakazu pracy w niedziele i święta – tłumaczy Jolanta Zydlewska, radca prawny z Okręgowego Inspektoratu Prawa w Gdańsku.

Dodatkowo ekspertka tłumaczy, że według Kodeksu pracy tydzień ma siedem dni. Od pierwszego dnia, kiedy idziemy do pracy, kolejne siedem dni to tydzień Nie ma znaczenia, czy zaczyna się w środę, czy w poniedziałek. W tym czasie powinny być rozliczone dni wolne i godziny pracy.

– Jednak pracować można nawet dwa tygodnie bez przerwy, ponieważ przepisy prawa mówią, że jeżeli praca w niedzielę jest dozwolona, to pracodawca jest zobowiązany zrekompensować pracę w tygodniu przed tą niedzielą, bądź w tygodniu po niej. To znaczy, że jeżeli pracujemy w niedzielę, możemy czekać nawet dwa tygodnie, aż pracodawca wyznaczy nam czas wolny za przepracowaną niedzielę – dodaje radca prawny.

hb