Twoje prawo

Prowadzi: 

13:05

środa,

25 stycznia 2017

System eWUŚ odczytywał Cię jako osobę nieubezpieczoną? Te sprawy musisz szybko uporządkować

NFZ ogłosił właśnie abolicję dla osób, które korzystały od 2013 roku z pomocy medycznej, mimo że figurowały w systemie informatycznym jako nieubezpieczone. Takie osoby chcąc skorzystać z leczenia, musiały podpisywać specjalne oświadczenia, że posiadają ubezpieczenie zdrowotne.

Do 11 kwietnia można związane z tym sprawy uporządkować. Jeśli ktoś tego nie zrobi, może zostać obciążony kosztami leczenia.

Jak zaznaczała prowadząca audycję Joanna Matuszewska, przede wszystkim trzeba wyjaśnić sprawę, o której sporo mówiono na początku roku. Dotyczy ona wejścia w życie prawa do dostępu do wizyt u lekarza pierwszego kontaktu dla wszystkich osób, nawet tych, które nie mają ubezpieczenia zdrowotnego. Informacja jest oczywiście prawdziwa, ale trzeba podkreślić, że dotyczy jedynie wizyt u lekarza pierwszego kontaktu, czyli rodzinnego w tzw. POZ-cie. Inaczej jest w przypadku wizyt u specjalistów i pobytu w szpitalu.

Od strony prawnej wygląda to tak, że każda osoba może być przyjęta przez lekarza POZ. Jeśli podpisze oświadczenie, że jest ubezpieczona, a okaże się to nieprawdą, to NFZ nie będzie takiej osoby obciążał kosztami wizyty.