Twoje prawo

Prowadzi:  quellio_cron

14:00

środa,

21 grudnia 2016

Mieszkania komunalne. Lokatorów czeka prawdziwa rewolucja [POSŁUCHAJ]

W programie Twoje prawo o planach zmian w przepisach dotyczących lokali komunalnych. System ma się diametralnie zmienić. A co najciekawsze - poparcie dla zmian proponowanych przez rząd deklarują także władze samorządowe np. Gdańska.

Zmiany są bardzo ważne. W Polsce miliony ludzi mieszkają w mieszkaniach komunalnych. W samym Gdańsku takich mieszkań jest około 17 tysięcy. Dla porównania - w Łodzi aż 47 tys. I wszystkich lokatorów czeka prawdziwa rewolucja.

Na razie jest to projekt przygotowany w resorcie infrastruktury. A zmiany będą rewolucyjne. Do tej pory w Polsce system najmu komunalnego w dużej mierze uległ wynaturzeniom.

LOKAL KOMUNALNY A SYTUACJA MATERIALNA

Z zasady powinien służyć polityce społecznej, poprawie sytuacji osób najbiedniejszych lub znajdujących się na życiowym zakręcie. Tymczasem mamy sytuację, gdy prawo do lokalu komunalnego w praktyce traktowane jest jako dziedziczne. Umowy były podpisywane podpisywane na czas nieokreślony, a uprawnienia osób zajmujących lokale komunalne praktycznie nie były weryfikowane. W efekcie mieszkania zajmują czasami osoby, które wcale nie są w trudnej sytuacji życiowej.

To wszystko powinno się zmienić. Ustawa wprowadza m.in. zasadę weryfikacji uprawnień - co 5 lat.

Michał Piotrowski z gdańskiego magistratu twierdzi, że nowe przepisy są rewolucją także z punktu widzenia samorządowców i urzędników. W projekcie pojawia się bowiem jasno zapisane uprawnienie do weryfikacji sytuacji życiowej, głównie dochodowej, najemców. Samorządowcy na takie rozwiązania czekali – podkreśla Piotrowski.

DZIEDZICZENIE UPRAWNIEŃ DO LOKALI KOMUNALNYCH

Osobny problem to praktycznie dziedziczenie uprawnień do lokali komunalnych. Tu także często mamy do czynienia z kontrowersyjnymi sytuacjami. Lokale komunalne de facto, wbrew pierwotnym założeniom, nie służą osobom najbiedniejszym czy potrzebującym. Są natomiast praktycznie składnikiem majątkowym rodziny.

A to jednocześnie rodzi inne pytanie - czy wyrzucać ludzi z tych mieszkań? Absolutnie nie istnieje taka konieczność – ocenia autor programu Artur Kiełbasiński. Istnieje system wykupów. I jeśli ktoś jest w stanie wykupić, z ogromnymi bonifikatami, to powinien przejąć to na własność. Mieszkania komunalne powinny być wyłączone z dziedziczenia.

Zmiany mogą być ogromne. Po pierwsze, może się zmienić podejście do wykupu mieszkań, ten proces może nabrać nowego impulsu. Po drugie, realnie może być gminom łatwiej pomagać potrzebującym. To bardzo ważne zmiany, to realnie podniesie efektywność działań gmin.

Posłuchaj audycji Artura Kiełbasińskiego:


ak/mich