Twoje prawo

Prowadzi:  Super User

14:00

środa,

30 listopada 2016

Za błędy w śledztwie odpowie państwo? Będą dodatkowe pozwy za Amber Gold?

W programie Twoje prawo zajmowaliśmy się sprawą Amber Gold. Bo wprawdzie od upadku spółki minęły ponad 4 lata, ale tysiące osób pokrzywdzonych przez tę piramidę finansową śledzi z uwagą prace sejmowej komisji śledczej oraz zmiany w prokuraturze.
Autor programu Artur Kiełbasiński próbował odpowiedzieć na pytanie czy prace komisji śledczej działającej w Sejmie, czy też zmiany w prokuraturze będę miały jakiś wpływ na sytuację pokrzywdzonych, którzy do dziś nie odzyskali swoich pieniędzy.

CZY KOMISJA MA ZNACZENIE DLA KLIENTÓW?

Z punktu widzenia klientów sprawa Amber Gold jest obecnie na etapie postępowania upadłościowego. Jak się wydaje - tylko i wyłącznie przepisy upadłościowe regulują sytuację klientów i tylko one mogą być podstawą dochodzenia roszczeń.

Zatem czy fakt, że pracuje komisja śledcza, która ma ustalić jak doszło do samej sprawy Amber Gold, ma znaczenie dla byłych klientów? Prace komisji nie mają bezpośredniego wpływu na przepisy upadłościowe, ale ustalenia komisji mogą mieć duże znaczenie, gdyż pozwalają spojrzeć na metodę.

ZANIEDBANIA?

Jest jeszcze jedna okoliczność, komentowana szeroko na forach internetowych. W ostatnich dniach listopada pojawiła się informacja, że Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro przesunął prokuratorów zajmujących się sprawą Amber Gold do innych zadań. Jest to jednoznacznie postrzegane jako degradacja. Czy to ma znaczenie? Tak, bo pośrednio pokazuje skalę zaniedbań w prokuraturze. Rodzi tym samym pytania o zakres odpowiedzialności Skarbu Państwa w tej sprawie.

To oznacza, że teoretycznie możemy dochodzić zwrotu pieniędzy od Skarbu Państwa, nawet jeśli nazwiemy to np. odszkodowaniem za brak nadzoru.

NIE MA DOBREGO ROZWIĄZANIA

Czasem mówimy, że dzięki pracy komisji ws. Amber Gold będziemy mieli większą wiedzę, uda nam się unikać podobnych zdarzeń w przyszłości. Czy rzeczywiście prace komisji będą miały taki charakter edukacyjny?

- Tu nie ma jednego dobrego rozwiązania. Potrzebne jest i dobre prawo, i dobra edukacja, i dobra praktyka stosowania prawa - ocenia Kamil Pietruszka, sopocki adwokat. - Natomiast nie oszukujmy się, zawsze ogromne znaczenie będzie miało to, żeby prokurator czy sędzia dążyli do wyjaśnienia wszelkich wątpliwości. Bez ludzkiego zaangażowania najtrudniejszych spraw nie da się bowiem rozwiązać.

Posłuchaj audycji:

ak/mar