Twoje prawo

Prowadzi:  Super User

08:44

czwartek,

20 października 2016

Mecenas Nowosielski: Aferę reprywatyzacyjną w Warszawie powinni ocenić prokuratorzy i sędziowie, a nie specjalna komisja

Sprawa wadliwej reprywatyzacji warszawskiej powinna być wyjaśniana przez wyspecjalizowane grupy prokuratorów i sędziów – ocenił mecenas Roman Nowosielski, adwokat. Był on gościem programu Twoje Prawo w Radiu Gdańsk.
Gość Radia Gdańsk opowiadał o tym jak usprawnić postępowanie polskich sądów, tak aby sprawy były rozstrzygane szybciej niż do tej pory. Zdaniem mecenasa Nowosielskiego dużo zależy od postawy sędziego, tego czy potrafi on prawidłowo zorganizować prace nad procesem.

Przykładem trudnych, wielowątkowych spraw są kwestie tzw. patologicznej reprywatyzacji warszawskiej. W tym procederze grupa prawników skupowała roszczenia i często korzystając z kontaktów w urzędach odzyskiwali warte wiele milionów złotych kamienice w stolicy. Działo się to często w sposób budzący wątpliwości prawne, a także etyczne. Tzw. ruchy miejskie w Warszawie mówią o reprywatyzacji, jako aferze która naraziła budżet Warszawy na gigantyczne straty.

PROJEKT NOWEJ KOMISJI

W resorcie sprawiedliwości powstaje projekt specjalnej komisji, która ma wyjaśnić te patologie. Komisja ma łączyć funkcje administracyjne i śledcze. Top budzi wątpliwości Romana Nowosielskiego, który ma inną wizję rozwiązania sprawy "patologicznych reprywatyzacji".

- Jesteśmy związani postanowieniami konstytucji i aktów międzynarodowych, z których wynika, ze każdy ma prawo do sądu, dlatego sugeruję pójście tą drogą, a nie tworzenia specjalnej komisji – podkreśla mecenas Nowosielski. - To co ma robić komisja można zrobić już dzisiaj. Mamy rzeszę prokuratorów wyspecjalizowanych w postępowaniach reprywatyzacyjnych i cywilnych. Resort Sprawiedliwości powinien skierować ich do wyjaśniania tych spraw. Trzeba w ten sposób postępować, bo jeśli istnienie komisji zostanie zaskarżone do Trybunału w Strasburgu, to Polska ryzykuje wypłaty odszkodowania z tytułu działań takiej komisji. W przypadku postępowań prokuratorsko-sądowych takiego ryzyka nie ma.

POMYSŁ SPECJALNEGO WYDZIAŁU

Do tego zdaniem Romana Nowosielskiego żadna 8-osobowa komisja nie wyjaśni setek spraw. Natomiast skierowanie do sprawy reprywatyzacji dużej grupy prokuratorów daje taką nadzieję. - Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby stworzyć np. w warszawskim sądzie rejonowym specjalny wydział ds. reprywatyzacji i skierować tam sędziów, specjalistów od tych spraw. Można im do pomocy skierować doświadczonych sędziów w stanie spoczynku, profesorów prawa, którzy wspomogą ich merytorycznie. I stworzenie takiej konstrukcji – wyspecjalizowanych prokuratorów, sędziów może wyjaśnić patologiczną aferę reprywatyzacji warszawskiej – mówił w Radiu Gdańsk Roman Nowosielski.
Artur Kiełbasiński/mro