Twoje prawo

Prowadzi:  Super User

14:00

środa,

21 września 2016

Pięć miesięcy pozbawienia wolności za zabicie psa. Dlaczego to dobry wyrok

Od kilku dni rozmawiamy o ważnym wydarzeniu prawno - medialnym. Na pierwszej stronie Dziennika Bałtyckiego ukazało się znacznych rozmiarów ogłoszenie informujące o wyroku karnym za zabicie psa. Temat był dyskutowany w środowym odcinku programu "Twoje Prawo" na antenie Radia Gdańsk.
W tej sprawie charakterystyczne jest kilka faktów - nie dość, że sprawcę skazano na karę bezwzględnego pozbawienia wolności, bez zawieszenia jej wysokości, to jeszcze jest wymieniony z imienia i nazwiska. Czemu takie wyroki zdarzają się tak rzadko i czemu tak rzadko są one ogłaszane publicznie?

DOBRE PRZYKŁAD

Zbyt często bowiem sądy wydają wyroki według utartych schematów, podczas gdy istnieją możliwości ich indywidualizacji. - To dobry przykład działania sądu - oceniał w Radiu Gdańsk dr Tomasz Kanty z Uniwersytetu Gdańskiego. - Ten wyrok powoduje, że do lokalnej społeczności trafia precyzyjna informacja za jaki czyn, kto został ukarany i jaka jest to kara. Gdyby nie opublikowanie wyroku w prasie, wiele osób by o tym nie wiedziało - dodał.

ZBYT ŁAGODNA KARA?