Twoja Dzielnica

Prowadzi: 

18:30

wtorek,

04 czerwca 2019

"Mikołaj" pomagał kształtować ducha wolności. Teraz sam wymaga pomocy

4 czerwca, w 30. rocznicę pierwszych, częściowo wolnych wyborów w Polsce przypominamy działalność Duszpasterstwa Akademickiego Górka w kościele św. Mikołaja w Gdańsku. Było ono oazą wolności w czasach PRL-u. Gromadzili się tu ludzie, którzy szukali odpowiedzi na różne pytania i zyskiwali formację w duchu wolności i szacunku.

O działalności duszpasterstwa w latach 70. i 80. XX wieku opowiada prof. Wojciech Turek, który jako nastolatek też przychodził "na Górkę". Oddajemy głos świadkom - legendarnemu duszpasterzowi o. Ludwikowi Wiśniewskiemu oraz uczestnikom spotkań - Jackowi Skarbkowi i Ryszardowi Bongowskiemu.

Kościół św. Mikołaja pomógł kształtować się wielu osobom. Teraz sam potrzebuje pomocy. 31 października 2018 r. świątynia została zamknięta do odwołania ze względu na zły stan techniczny grożący katastrofą budowlaną. O stanie świątyni i planowanych pracach remontowych mówi przeor gdańskich dominikanów o. Michał Osek. Natomiast Marcin Tymiński przedstawia stanowisko Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku.

Zobacz Galerię