Twoja Dzielnica

Prowadzi: 

18:30

wtorek,

05 marca 2019

Koncerty plenerowe, kameralne występy i wystawy. Sztuka zmienia Orunię

Dzielnica Orunia nie cieszy się dobrą sławą wśród mieszkańców Gdańska. Jest tu wiele mieszkań komunalnych i socjalnych, które od lat nie są remontowane. Są problemy społeczne, takie jak bieda, czy alkoholizm. Jednak kilka instytucji i stowarzyszeń, między innymi poprzez sztukę, walczy ze stereotypowym postrzeganiem miejsca.

Od lat edukacją kulturalną i organizowaniem wydarzeń kulturalnych zajmuje się Stacja Orunia, czyli jeden z ośrodków Archipelagu Kultury. Prezentuje go w audycji kierowniczka Monika Jarząbek i uczestnicy różnych zajęć. Przemysław Kluz z Domu Sąsiedzkiego wskazuje na wiele inicjatyw - organizowane od ubiegłego roku koncerty plenerowe w parku czy kameralne występy i wystawy w Kawiarni Kuźnia. 


Z inicjatywy Instytutu Kultury Miejskiej od 2016 roku zwiedzać Orunię można z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami, o czym opowiada Aleksandra Abakanowicz. Prowadzi ona także gazetę poświęconą historii dzielnicy. Na początku lutego oddano do użytku odnowione organy w kościele św. Jana Bosko, gdzie będą odbywały się koncerty organowe. Natomiast w przyszłym roku zostanie otwarty Ratusz Oruński, w którym będzie się mieściła filia Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.