Twoja Dzielnica

Prowadzi:  Aleksandra Nietopiel

18:30

wtorek,

21 lipca 2020

Ma cieszyć oczy i kształtować człowieka. Siostry Pallotynki zapraszają do Ogrodu Biblijnego na gdańskich Siedlcach

Egipt, Galilea, Jerycho czy Betlejem. Te wszystkie miejsca, a także wiele innych, można odwiedzić... na gdańskich Siedlcach. Przy ulicy Malczewskiego, na kaskadowej skarpie, siostry Pallotynki prowadzą Ogród Biblijny.

To wyjątkowy projekt w skali Trójmiasta, choć podobne miejsca funkcjonują już w Polsce i zagranicą. Miejsce służy edukacji, odpoczynkowi, medytacji i modlitwie. Może zajrzeć tu każdy, niezależnie od tego, czy jest wierzący, czy nie.

 

ogrodbiblijny 1

(Fot. Radio Gdańsk/Aleksandra Nietopiel)

 

- Chciałyśmy spożytkować ten teren i udostępnić to piękne miejsce mieszkańcom Gdańska i wszystkim chętnym, którzy zechcą nas odwiedzić. Ten projekt ma nie tylko cieszyć oczy, ale ma też formować człowieka, dawać informacje. Można przyjść, usiąść, poczytać, pomedytować. Pewne informacje są już tutaj zamieszczone i można je potem zgłębiać razem z Pismem Świętym, a także w rozmowach z nami - mówi odpowiedzialna za projekt siostra Aleksandra Podleżańska SAC.

ODNIESIENIA BIBLIJNE

Aranżacja ogrodu skupia w sobie różne charakterystyczne punkty, odnoszące się do miejsc, postaci czy scen biblijnych. Na przykład kamień czy grupa kamieni, symbolizują postaci, które biorą udział w jakiejś scenie. Dwie marmurowe płyty i elementy wozu drewnianego symbolizują przejście przez Morze Czerwone. Jest też sztuczne źródełko, przy którym stoi laska mojżeszowa i tablice z dziesięcioma przykazaniami.

 

ogrodbiblijny 2

(Fot. Radio Gdańsk/Aleksandra Nietopiel)

 

Są także łuki, studnie i różne rośliny, które można znaleźć na kartach Starego Testamentu. - Nie jestem w stanie powiedzieć, ile gatunków roślin tu mamy, ale myślę, że około stu. Są one związane w jakiś sposób z Pismem Świętym. A powyżej setki to będą te, które tu po prostu rosną. Są dekoracją czy uzupełnieniem - mówi siostra Beata Ostrówka SAC, która opiekuje się ogrodem.

GDZIE I KIEDY?

Siostry nie mają ogrodnika, wszystkie prace wykonują same. Ogród Biblijny znajduje się na tyłach Centrum Integracji "Na Górce", również prowadzonego przez Pallotynki. Można dotrzeć do niego od ulicy Malczewskiego, wówczas trzeba pokonać kilkadziesiąt schodów, lub od ulicy Popradzkiej. Ogród Biblijny jest czynny przez pięć dni w tygodniu, poza poniedziałkiem i środą. Wstęp jest wolny.