Twoja Dzielnica

Prowadzi:  Marzena Bakowska

18:30

wtorek,

11 lutego 2020

Sen o "małej Warszawie". Mieszkańcy bronią polskiego osiedla z czasów Wolnego Miasta Gdańska

Obok stacji SKM Gdańsk Przymorze-Uniwersytet znajduje się osiedle domów jednorodzinnych, które powstało na początku lat 30. XX wieku. Mieszkali tu głównie Polacy, więc rejon obecnych ulic Słupskiej, Arkońskiej i Szczecińskiej nazywano "małą Warszawą". Mieszkańcy obawiają się, że charakterystyczne domy z dwuspadowymi dachami zaczną znikać.


Właśnie nastąpił krok w tym kierunku. Kilkanaście dni temu nowy właściciel działki przy ulicy Słupskiej 58 zburzył dom, w którym przez dziesięciolecia mieścił się sklep. Przed wojną nawet dwa sklepy - spożywczy i mięsny. W przeszłości było to miejsce spotkań mieszkańców, a do ówczesnego właściciela domu, pana Fularczyka, przyprowadzano uczniów z pobliskiej szkoły. Przybliżał im historię osiedla i losy Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku.

O "małej Warszawie" opowiadają w audycji potomkowie pierwszych mieszkańców, czyli Ewa Lisowska i Jacek Lendzion, przedstawicielki Rada Dzielnicy Przymorze Małe Dorota Kwacz i Maria Łapińska, prowadzący stronę Dawne Przymorze Kuba Kowalski i kierownik Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku Marek Adamkowicz.

 


Na zdjęciu wyburzony dom przy ul. Słupskiej 58 (Fot. www.facebook.com/dawneprzymorze)