Studio polityka

Prowadzi:  Jarosław Popek, Piotr Kubiak

11:00

piątek,

11 czerwca 2021

Czy Donald Tusk powróci do polskiej polityki? "Platforma Obywatelska czeka na cud"

Czy do polskiej polityki powróci Donald Tusk? To kwestia, o której w "Studiu Polityka" Jarosław Popek i Piotr Kubiak rozmawiali z Andrzejem Potockim z tygodnika "Sieci" i portalu wpolityce.pl oraz Markiem Formelą z "Gazety Gdańskiej" i portalu wybrzeze24.pl.

- Jest grupa polityków w PO, która bardzo sobie życzy powrotu Donalda Tuska. Widzą w nim ostatnią nadzieję na posklejanie tego, co się w zasadzie prawie już rozleciało. PiS-owi grozi trzecia kadencja. Jedną kadencję można przeżyć bez władzy, dwie kadencję już gorzej, ale trzy to po prostu masakra. Jedyną nadzieję PO widzi w Donaldzie Tusku. To jest wariant, który jeszcze nie był próbowany, ostatni, jaki oni mają. Jakby wrócił i przegraliby z Tuskiem, to Platforma rzeczywiście musi się już rozlecieć - uważa Andrzej Potocki.

- W mojej opinii Tusk nigdy nie wyszedł z gabinetu politycznego, co najwyżej na chwilę go opuścił, ponieważ mentalnie jest on bardzo głęboko związany z działalnością publiczną i polityczną. Natomiast jest człowiekiem zimnokrwistym, starannie wykalkulowanym, a przy tym nienachalnie pracowitym. Z opinii jego wielu kolegów, przyjaciół, znajomych, z którymi razem graliśmy w piłkę nożną, wynika jasno, że Donald, jeśli nie będzie miał gwarancji na poziomie 150 procent osiągnięcia sukcesu politycznego lub jakiegokolwiek innego, nie podejmie żadnych realnych działań, które miałyby wpływ na życie Platformy Obywatelskiej i jej przyszłe losy - ocenił Marek Formela.