Studio polityka

Prowadzi:  Piotr Kubiak

11:10

piątek,

26 marca 2021

Walka z trzecią falą pandemii. "Docierają do nas różne przykre informacje, a opozycja jest zachwycona problemami rządu"

Walka z koronawirusem była tematem pierwszej części audycji "Studio Polityka". O zmaganiach z trzecią falą pandemii Piotr Kubiak rozmawiał z Andrzejem Potockim (tygodnik "Sieci", portal wpolityce.pl) i Markem Formelą ("Gazeta Gdańska", portal wybrzeze24.pl).

- Każdy dzień przynosi informacje, które są niezwykle przykre. Pokazują, że to pole manewru jest bardzo wąskie i zbliżamy się do reguł, które mogą spowodować pełne zamknięcie życia społecznego. Nie wiem, czy nasze państwo będzie w stanie to wytrzymać. Pewnie wytrzyma to opozycja, zachwycona problemami rządu i mędrkująca przy każdej okazji. Sytuacja jest dramatyczna również w wymiarze społecznym, bo z coraz większym trudem znosimy obciążenia, wynikające z pełzającego lockdownu w Polsce - powiedział Marek Formela.

- 70 milionów szczepionek wyciekło z Unii Europejskiej, bo byli lepsi płatnicy, którzy dawali koncernom więcej kasy niż Ursula von der Leyen, która była szefową negocjacji w kwestii zakupu szczepionek dla UE. W związku z tym to ona ponosi odpowiedzialność za kiepskie treści kontraktów, a teraz jest zaniepokojona tym, że szczepienia w Europie nie idą tak szybko, jak w Izraelu czy Wielkiej Brytanii - zauważył Andrzej Potocki.

W drugiej części audycji rozmawiano o marszałku Senatu Tomaszu Grodzkim, który nie chce zrzec się immunitetu.

- Marszałek Grodzki dzielnie broni suwerenności wymiaru sprawiedliwości przed własną osobą i spodziewam się, że w senacie uzyska znaczne poparcie dla takiej postawy. Choć w wymiarze publicznym zarzuty, które padły, mają charakter dość deprymujący - ocenił Marek Formela.

- Tam prawie 200 osób zeznawało na marszałka, więc to nie jest, jak twierdzi elektorat i politycy opozycji, jakiś spisek CBA. Wyobrażacie sobie państwo, że agenci CBA latali i nakręcali tyle osób i sprawa by się nie wydała? - pytał retorycznie Andrzej Potocki.