Studio polityka

Prowadzi:  Piotr Kubiak

11:10

piątek,

22 stycznia 2021

Komentatorzy "Studia Polityka" o opóźnieniach w dostawie szczepionek. Czy z firmą Pfizer należy iść do sądu?

Opóźnienia w dostawie szczepionek i 20-lecie Platformy Obywatelskiej to m.in. tematy, o których Piotr Kubiak rozmawiał w "Studiu Polityka" z Markiem Formelą ("Gazeta Gdańska", portal wybrzeże24.pl) i Andrzejem Potockim (tygodnik "Sieci", portal wpolityce.pl).


- Widać wyraźnie, że w momencie, gdy zaczęła się ucieczka przed śmiercią do życia, to więzy wynikające z traktatów europejskich nie miały aż tak silnego znaczenia i kraje mocniejsze gospodarczo w bezceremonialny zaczęły wykorzystywać swoją pozycję i próbować osiągnąć inną dystrybucję szczepionki - powiedział Marek Formela.

- Należałoby dokładnie przejrzeć umowę między Komisją Europejską a firmą Pfizer. Jeżeli brak dostaw szczepionek jest w tej umowie jakoś karany, to należy pójść do sądu i skasować firmę Pfizer za to, że nie dotrzymała warunków umowy. Podejrzewam, że nasze władze bez problemu mają wgląd w to, co podpisała KE - ocenił Andrzej Potocki.

Komentatorzy rozmawiali również o 20-leciu Platformy Obywatelskiej.

- Można powiedzieć, że jedyne, co łączy dzisiejszą Platformę z Platformą sprzed 20 lat, to szyld. Partia nie zmieniła nazwy jak SLD, ale przeszła wiele przeobrażeń programowych - zauważył Marek Formela.

- Podczas przesilenia, które miało miejsce w 20. rocznicę powstania PO, faktem stało się to, co powiedziała Joanna Mucha: że oni tam tak się zakleszczyli w nienawiści do PiS-u, że nie są już w stanie normalnie myśleć, tylko idą według jednego schematu, który doprowadza tę partię do góra dwudziestokilkuprocentowego poparcia - podsumował Andrzej Potocki.