Studio polityka

Prowadzi:  Jarosław Popek i Piotr Kubiak

11:10

piątek,

23 października 2020

Czy Senat przyjmie projekt ustawy covidowej? "Partyjne spory należy odłożyć na bok. Tutaj już nie ma żartów"

Epidemia atakuje w Polsce z rosnącą silą. Dane z zagranicy też są zatrważające - we Francji w czwartek odnotowano ponad 40 tys. zakażeń. Czy objęcie całego kraju czerwoną strefą uchroni nas od coraz większej liczby nowych przypadków? Czy Senat przyjmie projekt ustawy covidowej i pozwoli na dalsze prace? Nad tym zastanawiali się goście "Studia Polityka" - Andrzej Potocki z tygodnika "Sieci" i portalu wpolityce.pl oraz Marek Formela z "Gazety Gdańskiej" i portalu wybrzeze24.pl, a także prowadzący Jarosław Popek i Piotr Kubiak.

- Mamy do czynienia z plagą. Niestety raz na jakiś czas pojawiają się epidemie, których nie sposób zwalczyć w ciągu jednego miesiąca. Musimy się zmierzyć z tą sytuacją, a sprawa jest jasna i oczywista - należy przestrzegać obostrzeń. Cała reszta nie zależy już od nas - mówił Andrzej Potocki. - Rząd zadbał o łóżka szpitalne, szpital na Stadionie Narodowym. Ta sytuacja dotknęła cały świat. Jeżeli Senat szybko nie przyjmie tych ustaw, to jest to działanie na szkodę społeczeństwa. Tutaj już nie ma żartów. Należy spory partyjne odłożyć na bok i zebrać się razem - dodał.

- Senator Świlski w porannej audycji krytykował rząd, ale była to raczej dekoracja opozycyjna niż głębokie przekonanie. Powtórzył kilka frazesów dotyczących gospodarki, jakby nie zauważał, że tworzą ją ludzie i bez nich nie funkcjonuje - zauważył Marek Formela. - Trzeba się zdecydować, czy chcemy chronić zdrowie całego społeczeństwa, czy żeby ktoś w krótkim czasie mógł więcej zarobić lub utrzymać przedsiębiorstwa. To jest bardzo trudna decyzja - podkreślił.