Studio polityka

Prowadzi:  Olga Zielińska

09:05

poniedziałek,

13 lipca 2020

Podsumowujemy kampanię i wybory prezydenckie. Politycy i eksperci komentują cząstkowe wyniki

Wyniki wyborów prezydenckich szerzej komentowaliśmy w specjalnym wydaniu Studia Polityka, które prowadziła Olga Zielińska. W pierwszej części jej gośćmi byli wiceminister kultury Jarosław Sellin z Prawa i Sprawiedliwości oraz senator Koalicji Obywatelskiej Sławomir Rybicki. W drugiej odsłonie audycji połączyliśmy się z redaktorem naczelnym "Tygodnika Solidarność" Michałem Ossowskim oraz z fotografem, działaczem opozycji antykomunistycznej Robertem Kwiatkiem.
- Mamy siódme kolejne zwycięstwo obozu Zjednoczonej Prawicy. Wynik, prawie 10,5 mln głosów, jest najlepszy w historii polskich wyborów, uzyskany po trudnej kadencji, z totalną opozycją, która ma potężne zasoby, a mimo to zaufanie wyborców zostało powiększone - komentował Jarosław Sellin.

- Wszystko wskazuje na to, że wybory wygrał prezydent Andrzej Duda. Trzeba powiedzieć, że stało się to w nierównej walce. W kampanię zaangażowany był cały aparat państwa - odpowiadał Sławomir Rybicki.

- Wydaje mi się, że nie uda się wyciszyć emocji. Opozycja, głównie KO, żyje z retoryki antyPiS-u, potrzebuje jej, żeby utrzymywać swój elektorat. W pierwszej turze zdeklarowanych wyborców Rafał Trzaskowskiego było około 30%, na prezydenta Andrzeja Dudę głosowało ponad 43% wyborców, to jest zdecydowany elektorat - tłumaczył Michał Ossowski.

- Mobilizacja jest, ponieważ ludzie czują się odpowiedzialni za kraj. Jedni chcą zmiany, drudzy nie, bo chcieliby zachować ten stan, który jest. Wszyscy wiedzieli, że różnice będą niewielkie, dlatego elektoraty się zmobilizowały, a to kształtuje frekwencję - dodał Robert Kwiatek.