Studio polityka

Prowadzi:  Jarosław Popek

09:35

poniedziałek,

29 czerwca 2020

Czy było możliwe zwycięstwo Andrzeja Dudy w pierwszej turze? Eksperci komentują

Czy prezydent Andrzej Duda mógł wygrać wybory już w pierwszej turze? Jeżeli nie, to dlaczego? Jaką powinien przyjąć strategię na najbliższe dni i które miejscowości odwiedzić? Między innymi o tym rozmawialiśmy w Studiu Polityka.
Jarosław Popek gościł Rafała Otokę-Frąckiewicza i Andrzeja Ługina.

Goście zastanawiali się, czy - w obliczu poniedziałkowych sondaży - było możliwe, by Andrzej Duda wygrał wybory w pierwszej turze.

- Było możliwe zwycięstwo Andrzeja Dudy w I turze. Sytuacja była skomplikowana w związku z koronawirusem, ostatecznie przesunięcie wyborów nie pozwoliło na zwycięstwo prezydenta w I turze. Finalnie ten wynik okazuje się całkiem niezły - komentował Rafał Otoka-Frąckiewicz.

- Myślę, że była możliwość wygrania wyborów przez Andrzeja Dudę w pierwszej turze, ale popełniono wiele błędów, także w samej rządzącej koalicji. Epidemia także pokrzyżowała plany, choć chyba najbardziej Lewicy - dodał Andrzej Ługin.

Goście przewidywali też, jaką strategię przed drugą turą przyjmie prezydent.

- Zostało mało czasu. Jeżdżenie po wszystkich miejscowościach jest niewykonalne. Logicznym rozwiązaniem wydaje mi się odwiedzenie dużych miast, gdzie Andrzej Duda traci. We wszystkich małych miejscowościach jest znany, a miasta zostały pozostawione same sobie - mówił Otoka-Frąckiewicz.

- Prezydent powinien zajrzeć w te trudne tereny, zwłaszcza tutaj, na Pomorze. Teraz chyba nastąpi przymilanie się do elektoratu Krzysztofa Bosaka. Mam nadzieję, że zostanie ogłoszone zwiększenie kwoty wolnej od podatku i podatkowe udogodnienia dla przedsiębiorców. Tym sposobem mógłby zaskarbić sobie głosy przedsiębiorców i młodzieży - przekonywał Andrzej Ługin.