Strefa historii

Prowadzi:  Marzena Bakowska

21:05

środa,

09 grudnia 2020

Jak zareagował Kościół Katolicki na masakrę robotników na Wybrzeżu? Nowa książka "Grudniowa kolęda"

16 grudnia premierę będzie miała monografia „Grudniowa kolęda. Kościół katolicki w Trójmieście wobec Grudnia '70". Gośćmi "Strefy Historii" byli autorzy książki - dr Piotr Abryszeński i dr Daniel Gucewicz z gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

- Wydarzenia grudniowe miały miejsce tuż przed świętami Bożego Narodzenia, przed okresem wizyt duszpasterskich, tzw. "kolęd". Księża w Trójmieście musieli zmagać się z niewyobrażalnym cierpieniem wiernych, parafian. Powstawało pytanie: dlaczego to się stało? Dlaczego władza strzela do ludzi? To jedna warstwa tego tytułu. W drugiej bezpośrednio odwołujemy się do poezji ulicznej - "Grudniowej kolędy Wybrzeża", która powstała właśnie w tym czasie, nawiązywała do wydarzeń. Nie była oczywiście tradycyjną kolędą, ale kończyła się wyrazem nadziei, że to, co się stało odmieni Polskę - wyjaśniał dr Daniel Gucewicz.

W dalszej części audycji Krzysztof Drażba, naczelnik oddziałowego Biura Edukacji Narodowej, opowiedział także o projektach edukacyjnych IPN.

Nie zabrakło też miejsca na wspomnienie innych wydarzeń z grudnia 1970 r. Warszawę odwiedził wówczas kanclerz Niemiec Willy Brandt. Przyjechał podpisać układ o podstawach normalizacji stosunków na linii Bonn-Warszawa, uznający między innymi granicę zachodnią Polski. Nieoczekiwanie wykonał gest, który oddawał hołd ofiarom II wojny światowej - ukląkł przed Pomnikiem Bohaterów Getta. Z tej okazji przypominamy w audycji archiwalne nagrania.