Strefa historii

Prowadzi:  Karol Nawrocki

21:05

środa,

25 listopada 2020

Od walki na gołe pięści po szlachetną walkę na ringu. Ewolucja i dzieje boksu [HISTORIA NIEOCZYWISTA]

W kolejnej odsłonie audycji "Historia Nieoczywista" mówiliśmy o sporcie, wywodzącym się z czasów antycznych i poniekąd brutalnym. Gośćmi Karola Nawrockiego byli pochodzący z Kościerzyny promotor bokserski i szef organizacji Rocky Boxing Promotion Krystian Każyszka oraz zawodowy bokser, jedna z nadziei polskiego boksu w kategorii cruiser Nikodem Jeżewski.


Dzisiaj boks to szlachetna walka na pięści. Uczy pokory, szacunku dla przeciwnika i wytrwałości. A czym dla gości "Historii Nieoczywistej" jest ta dyscyplina?

- To niesamowity sport z niezwykłą historią. Zaczynało się od walk na gołe pięści, kiedy to walczono nawet po kilkanaście rund. Uważam, że jest to jeden z najbrutalniejszych sportów na świecie i jest bardziej szkodliwy dla ciała nawet od MMA - mówi Krystian Każyszka. - Zawodnikom, którzy wychodzą na ring należy się duży szacunek - podkreśla.

- Boks to dla mnie wszystko. Pasja i jednocześnie praca. Charakteryzuje się tym, że codziennie uczy człowieka czegoś nowego. Po każdej walce czy treningu zawsze jest coś do poprawy. Nie pracujemy w sali tylko jako sportowcy, ale też jako ludzie - opowiada Nikodem Jeżewski.

Co ten sport pozostawił w ich życiu? Jaka jest jego historia i jaką rolę odegrał podczas II wojny światowej? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

 

(Fot. Fot. M. Bujak/muzeum1939.pl)