Strefa historii

Prowadzi:  Marzena Bakowska

21:05

środa,

21 października 2020

Nieznane fakty dotyczące Rewolucji Węgierskiej, wznowienie książek Brunona Zwarry i 50-lecie kultowego "Rejsu"

23 października 1956 roku studenci politechniki w Budapeszcie manifestowali solidarność z "Polskim Październikiem". Jednak ich hasła wolnościowe pokrywały się z intencjami większości Węgrów i demonstracja rozrosła się. Później do Budapesztu dołączyły kolejne miasta. Rewolucja została krwawo stłumiona przez Armię Radziecką.

W naszym kraju głównie wspomina się polskie wątki w węgierskim zrywie, np. inspirację wydarzeniami w Polsce i masowe oddawanie krwi dla Węgrów. Ciekawa jest jednak odpowiedź innych państw i organizacji na protest. W tym kontekście pojawia się postać Duńczyka Pabla Bang-Jensena, który obronę uczestników rewolucji przypłacił życiem. Opowiedziała o nim prof. Anna Mazurkiewicz z Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego.

Ponadto w audycji przypominamy 50. rocznicę premiery kultowego filmu "Rejs" Marka Piwowskiego oraz mówimy o wznowieniu wszystkich dzieł Brunona Zwarry. Wydaje je Muzeum Gdańska. Właśnie ukazała się pierwsza z serii książek - powieść "W gdańskiej twierdzy". O niej i o wydaniu pozostałych książek opowiada Marek Adamkowicz, kierownik Muzeum Poczty Polskiej.

 


(Fot. FORTEPAN/Házy Zsolt)